Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne

Informacje o spotkaniach i dyskusje na ten temat

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum
+5 Temat, +1 Post
Awatar użytkownika

Autor tematu
maciejamarkowski
Posty: 137
Rejestracja: 19 lis 2010, 21:01
Punkty posiadane: Locked
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował/a: 38 razy
Podziękowano: 19 razy
Kontaktowanie:

Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne

Postautor: maciejamarkowski » 25 lut 2017, 08:50

Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne zaprasza 27 lutego 2017 (poniedziałek) na spotkanie z Marią Klawe-Mazurową, autorką właśnie wydawanej książki „Z Meklemburgii do Warszawy, dzieje potomków Jana Henryka KLAWE”.

Spotkanie jak zwykle odbędzie się na 4 piętrze w sali konferencyjnej Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego w budynku PASTy (ul. Zielna 39, 4 piętro) od godziny 17.00

Książka „Z Meklemburgii do Warszawy, dzieje potomków Jana Henryka KLAWE” opowiada historię rodziny imigranta niemieckiego, młynarza, który po 3 rozbiorze polski przywędrował na ziemię polskie. Zamieszkał w mieście Warta gdzie mełł zboże w miejskim, a potem własnym wiatraku. Jego synowie: dwóch piekarzy, młynarz i ślusarz zamieszkali w Warszawie i tu zakładali rodziny. Tylko najmłodszy syn poszedł w ślady ojca i prowadził wiejski młyn w piotrkowskiem. Kontynuowali tę tradycję jego synowie.

Potomkowie najstarszego z braci pozostali wierni Warszawie, tu zakładali własne firmy, rzemieślnicze, które później stworzyły podwaliny wielkiego przemysłu warszawskiego – piwowarskiego i farmaceutycznego.

Dzięki szerokim poszukiwaniom archiwalnym wiemy dziś nie tylko kim byli potomkowie Jana Henryka Klawe, ale również gdzie mieszkali, jak wyglądały ich domy ale też jakie mieli słabostki i przyjemności, czy nawet jak się ubierali w połowie XIX wieku. Dzięki prasie warszawskiej wiemy również jak się udzielali społecznie i w jakich akcjach dobroczynnych uczestniczyli.

Możemy też obserwować, jak stopniowo przekształcali się z warszawskich rzemieślników pochodzenia niemieckiego w polskich mieszczan i przemysłowców, obywateli miejskich i wiejskich.

Wszystkie zawarte w opracowaniu informacje są wynikiem pogłębionej kwerendy źródłowej i wnoszą wiele nowych informacji do dotychczasowej wiedzy na temat opisywanych osób i przedsiębiorstw.

Z panią Marią Klawe-Mazurową mieliśmy już okazję się spotkać w zeszłym roku, gdy opowiadała o różnych pułapkach czyhających na genealogów.
---------------------------------
Maciej Adam Markowski
http://www.kimonibyli.pl/

Wróć do „Spotkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość