W dniu 05.08 nastąpiła aktualizacja forum do najnowszej wersji. W razie problemów z wyglądem strony proszę: wylogować się, usunąć ciastka w przeglądarce, zalogować się ponownie. Inne błędy w działaniu forum proszę zgłaszać w temacie "Do Admina"

Prawdopodobnie "pogubiły się" ustawienia powiadomień. W celu weryfikacji powiadomień proszę wykonać następujące operacje:
- wejść w panel zarządzania kontem "Twoje konto" (górna belka forum, prawa strona, przy nicku)
- wejść w 3 zakładkę - "Ustawienia witryny"
- wejść w 4 opcję menu - "Ustawienia powiadomień"
- dokonać wyboru

Jerczyki, pow. skwirski, gubernia kijowska - gdzie są akta?

czyli kącik dyskusji na tematy kresowe

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

AUTOR TEMATU
bartekbaran
Posty: 83
Rejestracja: pn sie 17, 2009 11:16 am
Lokalizacja: Warszawa/Fajsławice
Podziękował/a: 6 razy
Kontakt:

Jerczyki, pow. skwirski, gubernia kijowska - gdzie są akta?

Post autor: bartekbaran » czw kwie 27, 2017 10:20 am

Kłaniam się!

Staram się odnaleźć akt ślubu mojej prababki Stanisławy Zając z pierwszym mężem Antonim Kicińskim w okresie bieżeństwa. Nie ma go w żadnej z właściwych parafii polskich, obszar poszukiwań na Ukrainie/Rosji był jednak zbyt mało sprecyzowany. Ostatnio udało mi się jednak ustalić, że jej bratanica Bronisława Zając przyszła na świat 12 kwietnia 1918 r. w Jerczykach (pow. skwirski, gub. kijowska, ówczesna Rosja). To cenny trop.

Ustaliłem, że istnieją 3 wsie: sąsiadujące ze sobą Jerczyki (Erczyki) Małe i Jerczyki Duże w pobliżu Skwiru, a także położone nieopodal dawne Żydowieckie Jerczyki (Erczyki Żydowieckie; obecnie Jerczyki w regionie żytomierskim w obszarze Popilnya, przy Unavie). Prawdopodobnie chodzi o te ostatnie, ale sprawdzić trzeba wszystkie.

Mam w związku z tym prośby o pomoc w ustaleniu:
1) Jakie były wówczas tam w pobliżu kościoły katolickie? Względnie cerkwie, choć tam raczej ślubu obojga katolików by nie było..., choć w tych okolicznościach kto wie?

2) Gdzie zapisywano metryki ślubów, a także urodzenia tegoż dziecka? W tych kościołach/cerkwiach czy może także w urzędach? Gdzie tego szukać, do kogo się zwrócić? Czy jest to w jakimś archiwum czy też na miejscu? Jak się do tego dostać?

Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc.
Łączę uprzejme wyrazy
Bartłomiej Baran

http://www.bartekbaran.cba.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „W stepie szerokim”