Skrzeszew-Litewnicki-Franciszek-1897

Prośby o pomoc w tłumaczeniu z j. rosyjskiego

Moderatorzy: wojciechz, jotce, marla, Moderatorzy

Regulamin forum
-10 Temat, +2 Post
Waszka
Podziękował/a: 2 razy
Podziękowano: 1 raz

Skrzeszew-Litewnicki-Aleksander-1899

Postautor: Waszka » 17 lip 2017, 14:29

Proszę o tłumaczenie aktu:

Rok aktu: 1899
Miejscowość: Skrzeszew
Imię (dziecka/męża/zmarłego): Aleksander
Nazwisko (dziecka/męża/zmarłego): Litewnicki
Link do zdjęcia: https://zapodaj.net/5769ec8203293.jpg.html

Witam,
mam prośbę o przetłumaczenie aktu urodzenia Aleksandra Litewnickiego s. Jana i Ewy, urodzonego w Ostrowcu

Z góry dziękuję, Tomek
Pozdrawiam, Tomek
Poszukuję indeksacji parafii: Sompolno; Piotrków Kujawski; Busko Zdrój, Szaniec; Kije - wszystko XVIII-XIXw

Waszka

Skrzeszew-Litewnicki-Franciszek-1897

Postautor: Waszka » 17 lip 2017, 14:30

Rok aktu: 1897
Imię (dziecka/męża/zmarłego): Franciszek
Link do zdjęcia: https://zapodaj.net/e9f630c0db88b.jpg.html

Witam,
mam prośbę o przetłumaczenie aktu urodzenia Franciszka Litewnickiego s. Jana i Ewy, urodzonego w Ostrowcu

Z góry dziękuję, Tomek
Pozdrawiam, Tomek
Poszukuję indeksacji parafii: Sompolno; Piotrków Kujawski; Busko Zdrój, Szaniec; Kije - wszystko XVIII-XIXw

Waszka

Skrzeszew-Litewnicki-Stanisław-1901

Postautor: Waszka » 17 lip 2017, 14:32

Rok aktu: 1901
Imię (dziecka/męża/zmarłego): Stanisław
Link do zdjęcia: https://zapodaj.net/92ec4953f3d33.jpg.html

Witam,
mam prośbę o przetłumaczenie aktu urodzenia Stanisława Litewnickiego s. Jana i Ewy, urodzonego w Ostrowcu

Z góry dziękuję, Tomek
Pozdrawiam, Tomek

Waszka

Skrzeszew-Litewnicka-Aleksandra-189?

Postautor: Waszka » 17 lip 2017, 14:33

Rok aktu: 189?
Imię (dziecka/męża/zmarłego): Aleksandra
Nazwisko (dziecka/męża/zmarłego): Litewnicka
Link do zdjęcia: https://zapodaj.net/561f3ec4778e3.jpg.html

Witam,
mam prośbę o przetłumaczenie aktu zgonu Aleksandry Litewnickiej c. Jana i Ewy, zmarłej w Ostrowcu

Z góry dziękuję, Tomek
Pozdrawiam, Tomek

Waszka

Skrzeszew-Litwenicki-Jan-1893

Postautor: Waszka » 17 lip 2017, 15:15

Rok aktu: 1893
Imię (dziecka/męża/zmarłego): Jan
Nazwisko (dziecka/męża/zmarłego): Litwenicki
Link do zdjęcia: https://zapodaj.net/2832d4c08cd94.jpg.html

Witam, uprzejmie proszę o przetłumaczenie aktu ślubu Jana Litewnickiego z Ewą. Miejscowość Ostrowiec
Z góry dziękuję, Tomek
Pozdrawiam, Tomek

Awatar użytkownika
marla
Moderator
Podziękował/a: 25 razy
Podziękowano: 24 razy

Re: Skrzeszew-Litewnicki-Aleksander-1899

Postautor: marla » 20 lip 2017, 00:17

Nr 2 Ostrowiec Aleksander Litewnicki
Działo się w Skrzeszewie (26.12 minionego roku) 7 stycznia 1899 r. (...) Stawił się osobiście Jan Litewnicki chłop robotnik zam. w Ostrowcu lat 36, w obecności świadków Władysława Antoniaka robotnika zam. w Ostrowcu lat 24, a także Jakuba Czyneja* sługi kościelnego zam. w Skrzeszewie lat 55, obu chłopów i okazał nam dziecię płci męskiej oświadczając, że urodziło się w Ostrowcu (25.12 minionego roku) 6 stycznia bieżącego roku o godzinie 8 rano z prawowitej małżonki Ewy dd Biszewska lat 35. Dziecięciu (...) dano imię Aleksander a rodzicami chrzestnymi byli Władysław Antoniak i Franciszka Scengot*. Akt ten stawającemu i świadkom przeczytany a następnie przez nas podpisany obecni niepiśmienni. /tytuły księdza i podpis

* tak lub podobnie
poszukiwani zwłaszcza martwi: Banasiak (Rożyszcze), Liebold (Sachsen), Stanisław Małecki syn Piotra i Marianny dd Piątkowska (łódzkie), Nippert (Hannover), Wiśniewski (Krasnosiółka)

Waszka

Re: Skrzeszew-Litewnicki-Franciszek-1897

Postautor: Waszka » 20 lip 2017, 08:34

Dziękuję bardzo:)
Pozdrawiam, Tomek

Awatar użytkownika
marla
Moderator

Postautor: marla » 20 lip 2017, 20:16

Waszka pisze:Witam i jeszcze raz dziękuję za tłumaczenia moich aktów.
Mam takie pytanie: założyłem ostatnio 5 nowych tematów na tłumaczenia z parafii Skrzeszew (każdy oczywiście dotyczył innej osoby). Na początku każdy z tematów był widoczny jako osobny na liście w dziale "Tłumaczenia.
Język rosyjski." Obecnie wszystkie są w jednym temacie. Czy to błąd systemu czy nazwa miejscowości i to samo nazwisko spowodowały scalenie tematów przez moderatora?
Pytam, bo niewidoczne tematy nie będą czytane przez osoby zainteresowane...a zależy mi też na ich przetłumaczeniu:))

PS. przepraszam za bezczelność w ostatnich słowach

Jaką bezczelność? Nic takiego nie widzę. Poważnie. Jestem marla - Moderator (inaczej mod) tego działu. Ja scaliłam całą rodzinę - szukam lepszych rozwiązań, bo taka moja rola. Nie pasuje mi jak w top10 (górna tabela) nie widzę tego, co jeszcze czeka - na razie sprawdzam możliwości. Twoi krewni idealnie nadają się do scalenia - naprawdę się ucieszyłam! (inne nazwisko nie scalałam). Zastanawiam się czy nie wprowadzić zasady - 1 nazwisko = 1 temat, tyle postów ile trzeba i doklejać nawet przez lata nowe posty - nowe akty i tłumaczenia. To może być pomocne przy tłumaczeniu - powtarzające się nazwy własne, poza tym dużo tematów to duży bałagan. Instrukcji jeszcze nie mogłam napisać, bo nie wiem jakie zasady ostatecznie przyjmę, a zmienianie pisemnych instrukcji co kilka dni (gdy odkryję lepszy sposób) - no to w ogóle bzdura. Dziękuję Ci, uświadomiłeś mi, że powinnam po scaleniu podać proste wyjaśnienie, przepraszam, nie pomyślałam o tym.
Pisząc "osoby zainteresowane" masz na myśli tłumaczy? - Aktualnie jestem sama. Jak palec. Jak pojawi się ktoś, to z tym ktosiem uzgodnimy strategię i taktykę. NIC się nie zgubi. Twoje zamówienie będę realizować dziś - jutro... i do skutku. W jakiejś kolejności :D każdy przekład z nr aktu, w treści znajdziesz rok, miejsce i osoby - myślę, że tak będzie dobrze? A, właśnie - zdaje się, że nie podajesz nr aktu - następnym razem proszę, podaj - żebym nie musiała szukać, czytać wszystkich po kolei.
Jeżeli będziesz mieć jakieś pytania, wątpliwości itp dot. konkretnych aktów - pisz w temacie danego aktu, mail niepotrzebny - żadnych tajemnic nie mamy przecież? Uzasadnionych pytań, wątpliwości itd nigdy nie traktuję jako impertynencję, nie obawiaj się. Czegoś mnie dziś nauczyłeś i jestem za to wdzięczna
marla
poszukiwani zwłaszcza martwi: Banasiak (Rożyszcze), Liebold (Sachsen), Stanisław Małecki syn Piotra i Marianny dd Piątkowska (łódzkie), Nippert (Hannover), Wiśniewski (Krasnosiółka)

Waszka

Postautor: Waszka » 21 lip 2017, 16:34

Dzięki za wyrozumiałość :D
Wiadomo, że każdemu kto umieszcza tu swoje skany zależy na ich przetłumaczeniu. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej to jest nieszczery.
A co do kwestii przeglądania postów przez zainreresowanych go oczywiście poza "tłumaczami" bonto głównybpowód umieszczenia skanunw tym dziale to miałem też na myśli osoby, które przeszukują forum. Faktycznie, że scalenie tematu tożsamego co do nazwiska nie wyklucza możliwość odszukania pozostałych skanów/osób z danegontematu.
Teraz jak mi to wytłumaczyłaś, że to celowe działanie a nie błąd systemu, to jestem spokojny.
Szkoda, że jesteś sama. To stan chwilowy spowodowany okresem "ogórkowym" czy stały?
Pozdrawiam i dziękuję że jesteś bo "te ruskie bukwy" to dramat do rozszyfrowania :>
Pozdrawiam, Tomek

Awatar użytkownika
marla
Moderator

Postautor: marla » 21 lip 2017, 22:11

Nr 108 Ostrowiec Franciszek Litewnicki
Działo się w Skrzeszewie (9) 21 września 1897 r. (...) Stawił się osobiście Jan Litewnicki chłop robotnik zam. w Ostrowcu lat 35, w obecności Piotra Rogowca* rolnika zam. w Ostrowcu lat 40, a także Jakuba Czyrneja* sługi kościelnego zam. w Skrzeszewie lat 54, obu chłopów, i okazał nam dziecię płci męskiej oświadczając, że urodziło się w Ostrowcu (9) 21 bieżącego miesiąca i roku o godzinie 9 wieczorem z prawowitej jego małżonki Ewy dd Biszewska lat 32. Dziecięciu (...) dano imię Franciszek a rodzicami chrzestnymi byli Piotr Rogowiec* i Zofia Terlikowska.
wszyscy niepiśmienni

* tak lub podobnie

na marginesie jest adnotacja po polsku o ślubie

Awatar użytkownika
marla
Moderator

Re: Skrzeszew-Litewnicki-Stanisław-1901

Postautor: marla » wczoraj, 00:40

Nr 21 Ostrowiec Stanisław Litewnicki
Działo się w Skrzeszewie (29.01) 11 lutego 1901 r. (...) Stawił się Jan Litewnicki lat 37 najmita z Ostrowca w obecności Aleksandra Wierzbickiego* lat 40 rolnika z Ostrowca i Jakuba Czorneja* lat 57 sługi kościelnego z Skrzeszewa i okazał Nam dziecię płci męskiej oświadczając, że urodziło się z prawowitej jego małżonki Ewy dd Biszewska lat 37. Dziecięciu (...) dano imię Stanisław a rodzicami jego chrzestnymi byli Aleksander Wierzbicki* i Józefa Korniliuk*.
wszyscy niepiśmienni

* tak lub podobnie
>> na marginesie notka po polsku o ślubie

Awatar użytkownika
marla
Moderator

Re: Skrzeszew-Litewnicka-Aleksandra-189?

Postautor: marla » wczoraj, 00:41

Nr 32 Ostrowiec Aleksandra Litewnicka
Działo się w Skrzeszewie (15) 28 marca 1904 r. (...) Stawili się Iwan (Jan) Korrnyliun* lat 40 i Piotr Terlikowski lat 38 obu rolników z Ostrówka i oświadczyli, że (12) 25 marca bieżącego roku o godzinie 5 po południu zmarła w Ostrowcu Aleksandra Litewnicka lat 12 urodzona w Ostrowcu córka Iwana (Jana) i Ewy dd Zbiszewska** prawowitych małżonków Litewnickich. ...

* tak lub podobnie
** nie wiem jak to z tym nazwiskiem - przyszli obcy, to może przekręcili?

< na dzisiaj koniec >

Awatar użytkownika
marla
Moderator

Re: Skrzeszew-Litwenicki-Jan-1893

Postautor: marla » wczoraj, 19:06

Nr 17. Ostrowiec Jan Litewnicki i Ewa Biszewska
Działo się w Skrzeszewie (9) 21 listopada 1893 r. o godzinie 1 po południu. Wiadomym czynimy, że w obecności...
świadkowie: Aleksander Wierzbicki lat 33 i Adam Rosliń* lat 22, obaj chłopi rolnicy zam. w Ostrowcu
... zawarto w dniu dzisiejszym święty związek małżeński między:

on: Jan Litewnicki - kawaler, chłop robotnik, ur. w pow. Sokołowski wieś Skrzeszew, lat 29, syn żyjącego Franciszka Litewnickiego i zmarłej jego żony Maryanny dd Barcellukow*, zam. jako służący** w Ostrowcu
...i...
ona: Ewa Biszewska - panna, prządka***, ur. w Ostrowcu, córka żyjącego Franciszka Biszewskiego i jego żony Anny dd Antoniak* (z Antoniaków), zam. przy rodzicach w Ostrowcu, lat 29.
3 zapowiedzi w tutejszej par., bez intercyzy, odprawiał ks. Wacław Chojecki* wikary, wszyscy niepiśmienni

* tak lub b. podobnie
** dosł.: zamieszkały w służbie - być może źle to rozumiem i źle tłumaczę (ryzyko minimalne)
*** w słowniku nie znalazłam, słowo jest pochodną od "wrzeciono", może ma inny stary polski odpowiednik?

===================
będę jeszcze przeklejać i przesuwać (chyba już mam strategię) :D
jeśli coś zgubiłam - upomnij się

Wróć do „Akty - rosyjski”