Strona 1 z 1

Rosyjski dokument

: pt sty 06, 2017 7:56 pm
autor: wicy
Prosiłbym o tłumaczenie wskazanego dokumentu. Nie wiem co to jest, może z tłumaczenia coś ustalę.
Myślę, że jakość zdjęcia będzie wystarczająca...

https://goo.gl/photos/A3yBhXfVgXRF45zZ8

Re: Rosyjski dokument

: ndz sty 08, 2017 2:53 pm
autor: MarcinH
To pismo jest to prośba Wojciecha Jabłonowskiego do Komisarza do spraw włościańskich powiatu rawskiego, który odpowiadał także za powiat brzeziński.

Ponieważ nie wszystkie wyrazy udaje mi się odczytać (zwłaszcza dolna część pisma jest trudna do odczytania), to w skrócie prezentuję treść pisma:
Wojciech Jabłonowski, mieszkaniec wsi Michałów, w gminie Mroga Dolna, powiat brzeziński, prosi o wydanie świadectwa o granicach posiadłości, w sprawie toczonej z sąsiadem z tej samej wsi, Józefem Mazuchowskim, który w poprzednim roku wyciął 18 sztuk olszyny o wartości 15 rubli, rosnącej na terenie należącym do proszącego.
W tej sprawie Wojciech Jabłonowski złożył skargę do Sądu Gminnego 2-go Okręgu powiatu brzezińskiego, ale w toku sprawy Mazuchowski wszczął spór dotyczący granic ziemi dowodząc, że wycięte drzewa rosły na jego ziemi. W efekcie tak postawionej sprawy Sąd Gminny zadecydował, że w celu ustalenia winy Mazuchowskiego, powód powinien najpierw zgłosić się z prośbą do Komisarza do spraw włościańskich o ustalenie faktycznych granic, co niniejszym czyni.

Pozdrawiam,
Marcin

Re: Rosyjski dokument

: ndz sty 08, 2017 4:02 pm
autor: wicy
Tu jest dolna część, Może będzie bardziej czytelna.
https://goo.gl/photos/ePRuh1tapp5TWZUF8
Interesuje mnie jeszcze w jakim charakterze występowali wymieniani na końcu chłopi.

Re: Rosyjski dokument

: pn sty 09, 2017 10:38 am
autor: dziadek_m60
Witam.
Marcin mnie sporo ubiegł...
Nie mam doświadczenia w tłumaczeniu takich dokumentów, a ponadto muszę powiedzieć, że czytelność jego raczej znacząco słaba. „Podchodziłem” kilka razy do tego, jak pies do jeża. Ale jak wyszło tak wyszło, może będzie pomocne…

P………?, 21. stycznia 1889 roku
Jego Wielmożność
Pan Komisarz do Spraw Włościańskich
Rawskiego Powiatu
zarządzającym i Brzezińskim Powiatem*

Wojciech Jabłoński
mieszkaniec wsi Michałów Gminy Mroga Dolna
Brzezińskiego Powiatu

Prośba
W ubiegłym roku Józef Mazuchowski sąsiad mój, mieszkaniec tejże wsi Michałów wyciął (wyrąbał) w granicach mojej nieruchomości i do mnie należące 18 sztuk olchy o wartości przynajmniej 15 rubli. Na taki postępek Mazuchowskiego złożyłem skargę w Gminnym Sądzie 2 Okręgu Brzezińskiego Powiatu, lecz w czasie rozprawy Mazuchowski oświadczył w sporze o granicę, twierdząc, że ścięte drzewa rosły na jego ziemi , w wyniku czego Gminny Sąd wydał decyzję pouczając mnie, że dla rozstrzygnięcia o winie Mazuchowskiego powinienem zwrócić się z wnioskiem do Waszej Wielmożności o ustalenie faktycznej granicy, i dlatego w celu potwierdzenia/na dowód sprawiedliwości/prawdziwości mojej petycji przedstawiam świadków miejscowego sołtysa wsi Michałów Ludwika Stempniaka(Stępniaka) i kandydata jego (nie bardzo pojmuję co to miałoby znaczyć – może zaproponowany przez sołtysa świadek?) Łukasza Kowalczyka a także Jakuba Fijałkowskiego, chłopa z pobliskiej wsi Olsze** i w pokorze śmiem prosić Waszą Wielmożność o ponowne rozpatrzenie tej sprawy i wydanie odpowiedniego postanowienia.
Za niepiśmiennego Wojciecha Jabłońskiego na osobistą jego prośbę sporządził mieszkaniec miasta Brzezina
Fokciński
A to tak przy okazji:
* - w 1888 roku powiat brzeziński oddano w zarząd Komisarza Powiatu Rawskiego
** - wieś Olsze
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_VII/507

Dodano po 1 minucie 6 sekundach:
I jeszcze na dodatek przegapiłem lepszą jakość dokumentu... ech starość

Re: Rosyjski dokument

: pn sty 09, 2017 12:22 pm
autor: wicy
Dzięki wielkie, ale mam dopytki...
"w wyniku czego Gminny Sąd wydał decyzję pouczając mnie...", czy może "...zawiesił wydanie orzeczenia pouczając mnie". Różnica może być taka, że w pierwszym przypadku zamknęłoby to postępowanie i trzeba by szukać innych akt sprawy dla rozwiązania sporu, a w drugim zawieszone postępowanie mogło by być w jednych aktach.

Re: Rosyjski dokument

: wt sty 10, 2017 11:00 am
autor: dziadek_m60
Witam.
Dzięki za zwrócenie uwagi, niby drobiazg, a nader istotny.
прiостановил/ приостановил – dosłownie zawieszony, zawiesił, wstrzymał, a więc, jak piszesz - "...zawiesił wydanie orzeczenia pouczając mnie" – uważam, że tym razem sprawa jest jasna. Postępowanie przed Sądem Gminnym zostało zawieszone do czasu uzyskania urzędowego dowodu co do granicy gruntów stron procesu, a więc opinii-orzeczenia od Komisarza do Spraw Włościańskich.

Re: Rosyjski dokument

: wt sty 10, 2017 11:19 am
autor: wicy
I już wszystko jasne, dziękuję bardzo.

Re: Rosyjski dokument

: pt sty 13, 2017 8:56 pm
autor: MarcinH
Dobrze, że sprawa potoczyła się dalej i już wszystko wyjaśnione. Ja niestety przez tydzień byłem w delegacji i nie znalazłem sposobności aby zabrać się za ten skan w lepszej wersji.
Uzupełnię jeszcze to co oznaczone zostało jako nieczytelne, czyli nagłówek. Według mnie jest tam napisane: Otrzymano 21 stycznia 1889.
A sam dokument spisany został w mieście Brzeziny 16 stycznia 1889 r.

Pozdrawiam,
Marcin