Strona 1 z 1

Domowe archiwum papierowe

: śr lut 17, 2016 5:51 pm
autor: artur
Pytanie do osób przechowujących swoje dane genealogiczne zarówno na komputerze jak i w postaci papierowej.

Czy trzymacie tylko wydruki raportów i drzew z programu genealogicznego czy też ręcznie przepisujecie dane na papier dobrym atramentem?

Czy ktoś wie co ma większą trwałość: wydruk laserowy czy dobry wodoodporny atrament do pióra wiecznego?

Re: Domowe archiwum papierowe

: śr lut 17, 2016 7:00 pm
autor: luki
Ja materiały zgromadzone na komputerze mam też w formie papierowej, zawsze bezpieczniej. W większości są to wydruki komputerowe, jednak część informacji przepisuję ręcznie, wszelkie notatki sporządzam najczęściej ręcznie na dobrej jakości papierze za pomocą pióra lub dobrego ołówka ( jakoś nie ufam długopisom). Zdjęcia staram się wywoływać u fotografa- lepsza jakość. Ja do zapisu danych dotyczących osób korzystam z arkuszy genealogicznych, stanowią one pierwszą stronę dotyczącą danej osoby, je zawsze wypełniam ręcznie. Jeśli chodzi o wydruki- wszystko zależy od drukarki- jednak nie mam aż takiego zaufania do jakości tuszu. a wszystko co zapiszę ręcznie ma też lepszą jakość.
Nigdy nie dopuszczam do sytuacji, że notatki sporządzam na komputerze, zawsze piszę je ręcznie. Wszelkie informacje można wydrukować i mieć z głowy, ja jednak wolę zainwestować w dobrej jakości papier i dobre pióro i przepisać co ważniejsze. Wszak to drzewo które robimy zostanie po nas na wieki, i nie chciałbym aby moje wnuki miały problem z odczytaniem danych które dla nich zgromadziłem.

Re: Domowe archiwum papierowe

: śr lut 17, 2016 7:53 pm
autor: artur
A jakiego papieru i atramentu używasz?

Re: Domowe archiwum papierowe

: śr lut 17, 2016 10:41 pm
autor: luki
Zazwyczaj idę do sklepu papierniczego i proszę sprzedawcę o dobrej jakości papier ( najchętniej wszystko pisałbym na papierze czerpanym, jednak ze względu na jego cenę ograniczyłem się tylko do kilku kartek) zazwyczaj z gramaturą 180g/m2. Jeśli chodzi o atrament to kolor czarny :) jeśli chodzi o producenta to już musisz wybrać sam jaki spełni twoje oczekiwania.