UWAGA: Od kwietnia 2018 roku Forgen.pl zawiesił swoją działalność. Na poniższej stronie znajduje się archiwum serwisu. Możliwość logowania i rejestracji nowych kont została zablokowana. W celu uzyskania porad genealogicznych zapraszamy na inne fora o tej tematyce: genealodzy.pl, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo

Herbarza Uruskiego.

Wolne forum wymiany myśli, doświadczeń i wiedzy

Moderator: ModeratorzyAUTOR TEMATU
tadeusz 2
Posty: 1
Rejestracja: czw mar 01, 2018 6:26 pm
Podziękowano: 2 razy

Herbarza Uruskiego.

Post autor: tadeusz 2 » pt mar 02, 2018 10:50 am

Indeks nazwisk do Herbarza Uruskiego.
Nakładem Wydawnictwa Kastor, ukazał się drukiem Indeks nazwisk do Herbarza szlachty polskiej. Rodzina., Seweryna Uruskiego, tom I-XVI, mojego autorstwa. Indeks liczy 488 stron i zawiera 32.000 nazw osobowych.
Herbarz szlachty polskiej, ukazywał się w latach 1904-1917, łącznie 14 tomów do nazwiska Pryżgint. Tom 15 wydał w 1931 r. Aleksander Włodarski. Obejmuje on nazwiska od Przanowski do Rzyszko. Tom 16, w latach 1932-38, wydał ten sam A. Włodarski, który składa się z 7 różnych zeszytów o oddzielnej numeracji stron.
Herbarz Uruskiego, nie został ukończony. Tym cenniejszy jest indeks nazwisk, który pozwala odkryć wiele niedostępnych wcześniej danych. Zawiera on nieliczną tzw. nieznaną szlachtę, liczne oboczności nazwisk, które nie zostały ujęte przy hasłach głównych, jak też dane dostarczające nam informacji o rodzinach na końcowe litery alfabetu. Przy części z tych rodzin pojawiają się herby, które dotychczas nie były wymieniane w literaturze. Przykładowo Wolański herbu Abdank czy Wierzbieński herbu Rogala. Jest wiele przydomków, które obecnie funkcjonują jako samodzielne nazwiska. Jest też sporo nazwisk miejskich i chłopskich.

Herbarz Uruskiego dostępny jest na stronach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej pod adresem:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=82168

Książkę można nabyć w Wydawnictwie Kastor, pod adresem:

Wydawnictwo KASTOR
Osiedle Przyjaźń 140
01-355 Warszawa
Poczta elektroniczna: wydawnictwo@kastor.strefa.pl

Można też nabyć wydanie elektroniczne, w formie e-booka w formacje PDF na stronie internetowej: www.szlachtaRP.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wymiana doświadczeń”