UWAGA: Od kwietnia 2018 roku Forgen.pl zawiesił swoją działalność. Na poniższej stronie znajduje się archiwum serwisu. Możliwość logowania i rejestracji nowych kont została zablokowana. W celu uzyskania porad genealogicznych zapraszamy na inne fora o tej tematyce: genealodzy.pl, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo

Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Kącik poświęcony sprawom herbowym

Moderator: Moderatorzy


Awatar użytkownika

AUTOR TEMATU
maciejamarkowski
Posty: 138
Rejestracja: pt lis 19, 2010 9:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował/a: 31 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontakt:

Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: maciejamarkowski » ndz paź 27, 2013 3:06 pm

Do napisania tego tekstu skłoniło mnie poznanie odkrycia poczynionego przez p. Andrzeja Sikorskiego o przodkach babki Marii – Marianny Boguskiej z domu Zaruskiej. Na spotkaniu Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego p. Sikorski poinformował, że odnalazł akt ślubu dziadków matczynych Marii Skłodowskiej: Feliksa Boguskiego i Marianny Zaruskiej. Z tego dokumentu wynika, że rodzicami Marianny są Franciszek i Tekla z Damięckich.
Gromadzeniem informacji o Zaruskich zajmuję się od dawna – mój pradziad Michał Zaruski urodził się około roku 1851 w majątku Rzewnie należącym wtedy do parafii Różan. Niestety, dokumentów z tej parafii brak, więc zostałem zmuszony do szukania wszelkimi innymi drogami jego przodków. Na szczęście nazwisko nie jest zbyt popularne, więc mogę sobie pozwolić na szukanie wszystkich Zaruskich. Jedyną przeszkodą jest stosunkowo duża ilość informacji o generale Mariuszu Zaruskim (nazywanym przez niektórych Marianem).
Wśród wcześniej zgromadzonych dokumentów znalazła się informacja z Dziennika Urzędowego Województwa Augustowskiego z 3 kwietnia 1824 roku o „Wywłaszczeniu Sądowym dóbr Drogoszewo zwanych cum attinentiis Osetna, Alexowizna i Budy, w Gminie Miastkowskiey, Powiecie i Obwodzie Łomżyńskim, Województwie Augustowskiem położonych”. W dokumencie tym możemy przeczytać dobra te należały do Wielmożnych Walentego i Tekli z Dameckich, pierwszego ślubu Franciszka Zaruskiego małżonków Gostkowskich, opiekunach nieletniej Maryianny Zaruskiej, teraz letniej Domicelli zamężnej Majewskim (mąż Maciej) oraz Floriana Zaruskiego.
Dzięki tej informacji można się pokusić o odnalezienie przodków oraz opisać losy kuzynów Marii Skłodowskiej. Jestem przekonany, że tłumaczy to, dlaczego córki jak to napisała Maria Skłodowska „skromnych dzierżawców” z okolic Łomży znalazły się na najlepszej pensji w Warszawie.
Może poznanie losów tej części rodziny pomoże odkryć dlaczego Maria Skłodowska utrzymywała bliskie stosunki z rodziną ze strony dziadka Boguskiego, a o rodzinie babki nic do tej pory nie było wiadomo?

Przodkowie Zaruscy
Z Regestru Diecezjów można się dowiedzieć, że właścicielem Drogoszewa był Zaruski, a opracowanie sugeruje, że był to Albin Zaruski, skarbnik łomżyński (za Mikulski – Urzędnicy Mazowieccy XVIII w.). Również u Paliszczewa znajduje się informacja „Kazimierz, Kapitan Regimentu Gwardyi Konnej i Franciszek Ksawery, Burgrabia Grodzki Łomżyński, bracia Zaruscy, odziedziczone po swoim ojcu Albinie dobra Drogoszewo i Janochy w roku 1791 pomiędzy siebie rozdzielili„.
Wiadomo także, że zarówno Albin Zaruski (zm.ll.IV.1791) jak i Kazimierz Zaruski (zm. w swoim majątku Janochy w Parafii Rzekuńskiej 25.V.1793 r.) pochowani są w kościele Pobernardyńskim w Ostrołęce.
Dlatego też, mimo zastrzeżenia p. Adama Pszczółkowskiego co do rzetelności herbarza Paliszczewa wydaje mi się, że można uznać jego wiarygodność pod względem rodziny Franciszka Zaruskiego skoro jest wiele pokrywających się informacji. Oczywiście ostatecznym dowodem są jak zwykle materiały źródłowe.
Znacznie więcej wiadomo o młodszym pokoleniu Zaruskich - kuzynach Marii Skłodowskiej.

Mężowie Domicelli
Siostra babki Marii Skłodowskiej - Domicella Zaruska najpierw poślubiła Macieja Majewskiego, który według dokumentów loży masońskiej do której należał w 1820 r. był profesorem szkoły wojewódzkiej w Łomży. Maciej Majewski jest również wymieniony w książce „Łomża w latach 1794-1866” z której można wyczytać, że odszedł (na stanowisko dyrektor gimnazjum) do Kalisza 1828 roku. W tym też roku został nobilitowany przez cara Mikołaja.
Po śmierci Macieja Majewskiego, Domicella wychodzi za mąż za znaczącą postacią w świecie Warszawskich nauczycieli - Kazimierza Rogińskiego między innymi profesora Gimnazjum Realnego i Szkoły Wyższej Rządowej w Warszawie, pełniącego obowiązki Dyrektora Gimnazyum Gubernialnego w Warszawie czy Rektora Gimnazjum.
Jestem przekonany, że mężowie siostry Marianny Boguskiej z domu Zaruskiej wywarli znaczący wpływ na wysłanie córek Feliksa i Marianny do Warszawy na pensję oraz kształtowanie ich postaw w młodości.
Z pracy p. Sęczys dowiadujemy się, że Domicella z Maciejem Majewskim miała 3 synów: Henryka Aleksego, Jerzego Witta i Ksawerego Stanisława. Co najmniej jeden z nich – Henryk - mieszkał w Warszawie, gdzie się ożenił i był Urzędnikiem Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Ciekawe, czy się kontaktował z kuzynką?

Rodzina Floriana.
Florian w 1820 roku był Sekretarzem Wydziału Dóbr i Lasów Rządowych Województwa Augustowskiego w Suwałkach. Około 1825 roku ożenił się z Julią z Maćkiewiczów z którą miał synów: Jana Juliana Ignacego (ur. w Krasna w obwodzie kalwaryjskim ok.1827 r.), Kazimierza Stanisława (ur. ok 1830 r.) i Alexandra Zenona (ur. ok 1833 r.). Po śmierci męża, która nastąpiła przed 1838, rokiem Julia drugi raz wyszła za mąż. Dzięki p. Jerzemu Jamiołkowskiemu wiem, że jej mężem został Piotr Ignacy Jamiołkowski używający imienia Ignacy. Był on kolegą z Floriana z urzędu w Augustowie. Po ślubie Państwo Jamiołkowscy prawdopodobnie przeprowadzili się do Warszawy, ale w latach 1850-56 Ignacy Jamiołkowski pełnił obowiązki Radcy Rządu Gubernialnego w Wydziale Wojskowo Policyjnym w Rządzie Gubernialnym Augustowskim. Julia zmarła w Suwałkach w 1874 roku.

Alexander Zenon
Niewiele udało się znaleźć informacji o najmłodszy synu – Aleksandrze – zmarł w 1894 r. w Płocku, gdzie był urzędnikiem (prawdopodobnie Radcą Rządu Gubernialnego). W akcie zgonu brak informacji o rodzinie, a zgłaszają zgon urzędnicy z Rządu Gubernialnego Płockiego.

Jan Julian Ignacy
Najstarszy syn Floriana i Julii – Jan zdecydował się na karierę w wymiarze sprawiedliwości. W 1852 roku ukończył studia prawnicze w 1852 roku na Cesarskim Uniwersytecie w Petersburgu, został przyjęty do służby i zaliczony do Kodyfikacyjnej Komisji Królestwa w randze Sekretarza Kolegialnego.
W pomiędzy rokiem 1856 a 1858 roku zostaje asesorem Sądu Kryminalnego w Guberni Lubelskiej. W 1862 roku na własne żądanie podał się dymisji ze stanowiska starszego nauczyciela prawa w Gimnazjum Gubernialnym w Lublinie. Czyżby była to reakcja na zmuszenie ówczesnego dyrektora gimnazjum Józefa Skłodowskiego do przejścia na wcześniejszą emeryturę? Czy wiedział, że to teść jego kuzynki?
Jan Zaruski w 1864 roku będąc wciąż asesorem Sądu Kryminalnego w Guberni Lubelskiej został mianowany na asesora Trybunału w Radomiu. W 1872 został zaproszony na członka Honorowego prestiżowego Towarzystwo Osad Rolniczych i Przytułków Rzemieślniczych. Rok później, w 1873 będąc już z powrotem w Lublinie Sędzia Trybunału Cywilnego w randze asesora został mianowany Sędzią Sądu Apelacyjnego.
Około 1862 roku ze związku z Natalią z Mejznerów rodzi mu się syn Tadeusz. Prawdopodobnie Natalia jest córką właściciela folwarku Szczuchnia inaczej zwanego Chuda Wola A znajdującego się w parafii Rudno. W późniejszych latach natrafiłem na zapis mówiący o właścicielach dziedzicznych Szczuchni: Tadeuszu Zaruskim i Barbarze Mejzner. Co ciekawe w skład gminy Chuda Wola wchodzi wieś Mejzerzyn. Jan Zaruski zmarł 19 lutego 1892 roku, a Natalia z Mejznerów Zaruska 17 lutego 1866 roku. Oboje są pochowani na cmentarzu w Lublinie. Jak wiele wskazuje, że Jan Zaruski był związany głównie z Lublinem, ale część życia spędził w Radomiu i Warszawie (jako Sędzią Sądu Apelacyjnego). Warto zaznaczyć, że Jan był autorem książki „Dawne wychowanie szkolne i domowe naszych kobiet” mówiące o „Działalności kobiet po za granicami rodziny”.

Kazimierz Stanisław
Największe prawdopodobieństwo utrzymywania kontaktów z rodziną Marii Skłodowskiej miał Kazimierz Stanisław, który przez całe swoje życie był związany z Warszawą. W genetece znajdują się dwa akty ślubu, które odbyły się w Warszawie. Świadkiem pierwszego z nich, w roku 1869 z córką Longina Gudowskiego, był Stanisław Mackiewicz mający wtedy 74 lata, prawdopodobnie brat matki. Możliwe, że był to Stanisław, syn Jana, wnuk Krzysztofa Niehrymowskiego Maćkiewicza, ur. 1795 r., urzędnik okręgu naukowego warszawskiego 1850 r., w końcu gubernator cywilny lubelski 1860 r., Radca Stanu. Jest to nęcąca hipoteza dająca też podpowiedź dlaczego Jan Zaruski związał się z Lublinem. Niestety nazwisko Maćkiewicz było niezwykle popularne na Litwie i potwierdzenie tej hipotezy będzie bardzo trudne.
Teść Kazimierza – Longin Gudowski był ważną postacią w Królestwie Polskim - senatorem i przewodniczącym departamentu Senatu Rządzącego. Jego syn, Aleksander Gudowski również należał do ważniejszych urzędników państwowych - przedwczesna śmierć w roku 1882 zastała go na stanowisku vice prezesa sądu okręgowego w Warszawie – cztery lata po ślubie z Teodozją Bruni córką Józefa Sbarbori. Kazimierz Zaruski był świadkiem na tym ślubie.
Kazimierz Zaruski z Zofią z Gudowskich miał co najmniej 2 synów. Młodszy, Stanisław urodzony w ok 1869 r. zmarł w wieku 6 lat, starszy Adam urodził się w 1880 roku. 10 lat później Zofia zmarła, a w 1894 Kazimierz ożenił się z Anną Knoll. Świadkiem na drugim ślubie Kazimierza był syn jego brata – Tadeusz Zaruski – stąd znany jest podawany, wcześniej, wiek Tadeusza.
Kazimierz Zaruski pochowany jest jednak wraz z pierwszą żoną Zofią w grobowcu Gudowskich. Również znalazło się tam miejsce dla Tadeusza, który zmarł w 1940 roku. Z inskrypcji Pod nazwiskiem Tadeusza Zaruskiego „kochanemu dziadkowi wnuk” można się spodziewać, że potomkowie tej linii Zaruskich jeszcze żyją.

Informacje, których w 100% jestem pewien zostały przekazane p. Markowi Minakowskiemu i można je znaleźć w jego Wielkiej Genealogii.
---------------------------------
Maciej Adam Markowski
http://www.kimonibyli.pl/


Mariusz_14
Posty: 106
Rejestracja: ndz lut 13, 2011 11:40 pm
Podziękował/a: 2 razy
Podziękowano: 4 razy

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: Mariusz_14 » ndz paź 27, 2013 11:29 pm

W genealogii Skłodowskich przydałyby się więc fotki metryk przedrozbiorowych z Zarąb Kościelnych
Sprawa by się trochę posunęła do przodu.

Mariusz
Kalinowski Mariusz


ewabo
Posty: 134
Rejestracja: śr maja 20, 2009 9:05 pm
Podziękowano: 39 razy

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: ewabo » śr lis 06, 2013 10:06 pm

Informacja dla zainteresowanych rodzina Skłodowskich
W Ciechanowieckim Roczniku Muzealnym (t.VII, zeszyt 1, Ciechanowiec 2011) jest artykuł na temat tej rodziny:

Piotr Złotkowski
Początki rodu Skłodowskich w świetle nowych danych historyczno-onomastycznych. Na tropie przodków noblistki.

Pozdrawiam
Ewa

Awatar użytkownika

AUTOR TEMATU
maciejamarkowski
Posty: 138
Rejestracja: pt lis 19, 2010 9:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował/a: 31 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontakt:

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: maciejamarkowski » czw lis 07, 2013 5:36 pm

Rodzina Skłodowskich jest rozpisana wzdłuż i wszerz. Podobnie jak i Boguskich. Wywód Skłodowskich omawiany jeszcze przed wojną przez genealogów i tu na forum. Wywód Boguskich na mój nos jest podobnej klasy, ale wątpliwości dotyczą czasów początków XVIII wieku, bo w dokumentach, listach i wspomnieniach Marii Skłodowskiej opisane są kontakty z tymi rodzinami. Ciekawe jest czy wywód prokurowała ta sama osoba.Natomiast o pozostałych przodkach mało co było wiadomo. Do tej pory najmniej było informacji było znanych o Mariannie Zaruskiej - nie znani byli ani jej przodkowie ani rodzeństwo.
Pozdrawiam
Maciej
---------------------------------
Maciej Adam Markowski
http://www.kimonibyli.pl/


Mariusz_14
Posty: 106
Rejestracja: ndz lut 13, 2011 11:40 pm
Podziękował/a: 2 razy
Podziękowano: 4 razy

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: Mariusz_14 » czw lis 07, 2013 6:09 pm

Tak, a podobno metryczki z XVIII w na Zarębach poszły z dymkiem.

Mariusz
Kalinowski Mariusz


apszczol
Posty: 817
Rejestracja: śr wrz 29, 2010 11:08 pm
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował/a: 46 razy
Podziękowano: 209 razy

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: apszczol » pt gru 06, 2013 11:37 pm

Rodzina Skłodowskich jest rozpisana wzdłuż i wszerz.
Z wykazaniem bledow i falszerstw.

Sklodowskich-Paluchow latwo odtworzyc ponad to co przebadal Lasocki.
Spisy podatkowe + nurskie grodzkie wieczyste.

Znacznie ciekawsza jest metna rodzina Sagtynskich - babcia ojczysta. :)
Adam A. Pszczolkowski
http://www.szlachta.org.pl
Pisze tylko w dziale Szlachta, herbarze, heraldyka.
Prosze nie slac do mnie wiadomosci prywatnych,
tylko zakladac nowe watki w powyzszym dziale.

Awatar użytkownika

AUTOR TEMATU
maciejamarkowski
Posty: 138
Rejestracja: pt lis 19, 2010 9:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował/a: 31 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontakt:

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: maciejamarkowski » sob gru 07, 2013 10:48 am

apszczol pisze: Znacznie ciekawsza jest metna rodzina Sagtynskich - babcia ojczysta. :)
Andrzej Sikorski ma pewne ciekawe hipotezy dotyczące Sagtyńskich i pewnie pracuje na nimi. Niecierpliwie oczekuję kiedy się potwierdzą. Ale obawiam się, że to dłuższą chwilę potrwa.
Jeżeli te hipotezy się potwierdzą, to niektórym się to bardzo niespodoba.
Pozdrawiam
Maciej Markowski
---------------------------------
Maciej Adam Markowski
http://www.kimonibyli.pl/


Mariusz_14
Posty: 106
Rejestracja: ndz lut 13, 2011 11:40 pm
Podziękował/a: 2 razy
Podziękowano: 4 razy

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: Mariusz_14 » sob gru 07, 2013 6:12 pm

A może jednak jakieś metryczki z XVIII w. ocalały na Zarębach? To by było ciekawe prawda!

Mariusz
Kalinowski Mariusz


zlotko
Posty: 5
Rejestracja: wt paź 09, 2012 8:13 pm
Podziękowano: 1 raz

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: zlotko » ndz gru 08, 2013 2:32 pm

Niewątpliwie wśród przodków Marii Curie-Skłodowskiej jest wiele niezbadanych rodzin i ciekawych postaci (Zaruscy, ”mętnego” pochodzenia Sagtyńscy, i in.), czekających na dokładne opracowanie. Ale okazuje się, że i rzekomo „rozpisana wzdłuż i wszerz" rodzina Skłodowskich kryła i wciąż kryje wiele tajemnic.
Niewiele osób wie, że pierwotnym herbem rodziny Noblistki jest Prus. Co prawda w internecie można było odnaleźć szczątkowe, nieudokumentowane informacje na ten temat, jednakże nikt nie zadał sobie trudu potwierdzenia tej tezy. Dopiero przytoczony przez Ewę artykuł Początki rodu Skłodowskich w świetle nowych danych historyczno-onomastycznych. Na tropie przodków noblistki, zamieszczony w Ciechanowieckim Roczniku Muzealnym (t.VII, zeszyt 1, Ciechanowiec 2011), na podstawie dogłębnej analizy wielu źródeł historycznych, „rozprawia się” z panującym w dotychczasowej literaturze (Lasocki, a nawet współcześni autorzy) przekonaniem, że prawdziwym herbem Skłodowskich, był herb Dołęga, przypisany im na potrzeby legitymacji w XIX w. W artykule można też zapoznać się z analizą historyczno-onomastyczną przydomka rodowego Skłodowskich- Windyka, oraz z analizą samej nazwy Skłody. Dodam, że pruskie pochodzenie Skłodowskich potwierdzają w pełni wyniki badań genetycznych, przedstawione przez Pana Łukasza Lubicz-Łapińskiego, na jego stronie poświęconej genetyce szlachty mazowieckiej.
Mariuszu, na XVII, XVIII-wieczne metryki z Zaręb Kościelnych nie ma co liczyć. Jedyną dawną księgą tej parafii, którą widziałem na własne oczy, jest księga chrztów z lat 1689-1701, która jest przechowywana w Archiwum Diecezjalnym w Łomży.

Pozdrawiam

Piotr


Mariusz_14
Posty: 106
Rejestracja: ndz lut 13, 2011 11:40 pm
Podziękował/a: 2 razy
Podziękowano: 4 razy

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: Mariusz_14 » pn gru 09, 2013 2:02 pm

Tak, mam ją ale jeśli ktoś dokładnie nie zrobi kipiszu w magazynach archiwalnych i to jednostka za jednostka to nigdy ostatecznie nie można powiedzieć, że coś przepadło na wieki. Jest wielu miłośników genealogii, którzy mogą "przechowywać" takie metryczki.
Jeśli by coś takiego nastąpiło to kilka teorii by upadło.

Mariusz
Kalinowski Mariusz


zlotko
Posty: 5
Rejestracja: wt paź 09, 2012 8:13 pm
Podziękowano: 1 raz

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: zlotko » pn gru 09, 2013 3:08 pm

Zgadzam się, nigdy nie można powiedzieć, że coś przepadło na zawsze. Co do miłośników genealogii, możesz mieć wiele racji. Jako materiał do przemyśleń podam zrobione kiedyś przeze mnie zestawienie stanu zachowania ksiąg metrykalnych par. Zaręby Kościelne w r. 1693, 1842 i 1981.

Archiwum Diecezjalne Płock, Acta Visitationis 1693, k. 53
Księgi ochrzczonych (Baptizatorum): 1. 1630- 1657; 2. 1679- 1693
Księga zaślubionych (Copulatorum): 1620- 1693
Księga zmarłych (Mortuorum): 1688- 1693

Archiwum Diecezjalne Płock, Acta Visitationis 1842, k. 442
Księgi ochrzczonych: 1620- 1711 – niekompletne, 1711- 1842- kompletne
Księgi zaślubionych: 1714- 1804 , 1813- 1842
Księgi zmarłych: 1781- 1804, 1813- 1842

M. Sierocka Pośpiech, Stan zachowania mazowieckiej rejestracji metrykalnej XVII-XVIII w., Diecezja łomżyńska, [w:] Przeszłość demograficzna Polski, 13, Warszawa 1981, s. 141- 144.
Księgi ochrzczonych: 1631- 1777, 1786- 1802
Księgi zaślubionych: brak
Księgi zmarłych: 1663- 1709, 1781- 1807

Pozdrawiam

Piotr


Mariusz_14
Posty: 106
Rejestracja: ndz lut 13, 2011 11:40 pm
Podziękował/a: 2 razy
Podziękowano: 4 razy

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: Mariusz_14 » pn gru 09, 2013 8:14 pm

No proszę. Więc trzeba będzie popytać tu i ówdzie. To następna z parafii która ma właściwość kamfory.

pozdrawiam

Mariusz
Kalinowski Mariusz

Awatar użytkownika

AUTOR TEMATU
maciejamarkowski
Posty: 138
Rejestracja: pt lis 19, 2010 9:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował/a: 31 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontakt:

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: maciejamarkowski » pt gru 09, 2016 6:49 pm

Rozszerzona, unowocześniona wersja mojego artykułu sprzed 3 lat o nieznanej (wtedy) części jej rodziny Mało znana rodzina Marii Słodowskiej Curie.
Szczególnie udało się rozwinąć wątek warszawski i postawić hipotezę o potomkach z lubelskiego.

Pozdrawiam
Maciej

Awatar użytkownika

AUTOR TEMATU
maciejamarkowski
Posty: 138
Rejestracja: pt lis 19, 2010 9:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował/a: 31 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontakt:

Re: Nieznana rodzina Marii Skłodowskiej.

Post autor: maciejamarkowski » sob mar 11, 2017 4:52 pm

Prezentowany wykres nie zawiera źródeł więc wypadało to uzupełnić. O przesłankach i źródłach do stworzenia tablicy relacji rodzinnych Marii Skłodowskiej Curie

---------------------------------
Maciej Adam Markowski

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szlachta, herbarze, heraldyka”