UWAGA: Od kwietnia 2018 roku Forgen.pl zawiesił swoją działalność. Na poniższej stronie znajduje się archiwum serwisu. Możliwość logowania i rejestracji nowych kont została zablokowana. W celu uzyskania porad genealogicznych zapraszamy na inne fora o tej tematyce: genealodzy.pl, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo

Dąbkowscy h. ? i ich "powiązania" (Kisielniccy, Paproccy, Komorowscy...)

Kącik poświęcony sprawom herbowym

Moderator: ModeratorzyAUTOR TEMATU
Carloz
Posty: 303
Rejestracja: wt maja 13, 2008 10:39 am
Podziękował/a: 24 razy
Podziękowano: 12 razy

Dąbkowscy h. ? i ich "powiązania" (Kisielniccy, Paproccy, Komorowscy...)

Post autor: Carloz » czw lut 19, 2015 6:11 pm

Chciałbym zapoczątkować temat nt. moich przodków Dąbkowskich, którzy stanowią chyba najbardziej enigmatyczną rodzinę w moim wywodzie. Każdy z męskich przodków rodził się gdzie indziej, podobnie jak ich żony. Ciężko cokolwiek ustalić. Dlatego wypiszę tu znane mi fakty, które może pomogą w potwierdzeniu ich pochodzenia, herbu, powiązań.

2x pradziadek: Karol Dąbkowski (ur. 1878 Włocławek) - obywatelstwo miejskie, kupiec.
3x pradziadek: Leopold Roman Dąbkowski (ur. 1838 Zielona Mławska - zm. 1895 Tłuchowo) - kupiec, rzeźnik etc. Żona Józefa Motylińska z rodziny młynarskiej.
4x pradziadek: Kazimierz Jan Dąbkowski (ur. 1806 Kijaszkówiec) - ekonom/pisarz prowentowy w: Świedziebni (w 1836, za aktem ślubu w Świedziebni) oraz Zielonej Mławskiej (1838, 1839 - za aktami chrztów syna oraz innej osoby, której został ojcem chrzestnym). Żona: Henryka z.d. Jonas (Jonass?) z "departamentu kwidzyńskiego".
5x pradziadek: Józef Dąbkowski. W akcie urodzenia synów - Kazimierza (w Kijaszkowcu par. Mazowsze, 1806) i Józefa (w Świętosławiu, par. Mazowsze, 1809) wymieniony jako 'nobilis'. Żona - Rozalia z Kuziemskich? Kuźmińskich?

Co do Paprockich. Pierwszy raz natrafiłem na wzmiankę w akcie chrztu Leopolda Romana z Zielonej Mławskiej rok 1838, świadkiem chrztu był Karol Paprocki pisarz gumienny lat 23 zamieszkały w Zielonej.
Zapamiętałem to nazwisko, a dziś przy wielkiej pomocy Marii D. z tego forum, która odwiedziła CHR w Warszawie i przejrzała zamówiony przeze mnie mikrofilm z par. Mazowsze - pojawiło się jeszcze raz.
Świadkiem chrztu stryja wspomnianego Leopolda, czyli urodzonego w Świętosławiu w 1809r. Józefa był Joannes Paprocki ... dobrinensis? oraz Mfa? de Komorowska Paprocka.
Wywnioskowałem, że to do niego odnosi się cytat ze strony o Świętosławiu:
Około 1789 r. część wsi należała do Bonawentury Paprockiego, a po jego śmierci do Jana Paprockiego.
W WGM jest informacja, że Bonawentura Paprocki cześnik dobrzyński był mężem Marianny Komorowskiej, ponadto jego córka Marianna z nieznanej żony (?) wyszła za Komorowskiego. Z żoną Marianną Komorowską miał wspomnianego Jana, zmarłego w 1861r. Wygląda na to, że to wspomniane w akcie chrztu z 1809r. osoby.

Oczywiście dla mnie wątek Paprockich i Komorowskich (i innych rodzin - świadkiem chrztu mojego 4x pradziadka Kazimierza Jana Dąbkowskiego był Jan Dobrski i Agnieszka de Przeciszewska (?) Dobrska) to póki co wątek poboczny, ale może jakoś nakierować na odnalezienie Dąbkowskich. Prawdopodobnie nie pochodzili oni z parafii Mazowsze, z której są najwcześniejsze mi znane wzmianki o nich, bo w zindeksowanych materiałach tej parafii nazwisko się nie pojawia.

Dodatkowo:

a) alegata do ślubu Kazimierza Jana Dąbkowskiego i Henryki Jonasz w 1836r. w Świedziebni: http://oi61.tinypic.com/2py8bo9.jpg oraz http://oi62.tinypic.com/wjszfo.jpg

b) akt tegoż ślubu: http://oi61.tinypic.com/j8k1fc.jpg tu nazwisko panieńskie matki Kowalska, prawdopodobnie błędne

c) otrzymane skany od Marii D.: chrzest Kazimierza Jana Dąbkowskiego: http://oi62.tinypic.com/2rfq4wl.jpg oraz http://oi62.tinypic.com/oaw6fa.jpg
oraz
chrzest Józefa Dąbkowskiego: 1) http://oi62.tinypic.com/jazyv9.jpg 2) http://oi59.tinypic.com/5npjn.jpg 3) http://oi62.tinypic.com/6jjzix.jpg 4) http://oi58.tinypic.com/14xgv9d.jpg 5) http://oi61.tinypic.com/5b8glh.jpg (zdjęcia się powtarzają).

Według zindeksowanych metryk na szpejankowski.pl w parafii Mazowsze miały miejsce śluby:

13.01.1804 Józef Dąbkowski i Rozalia Koziembowa
14.02.1805 Józef Dąbkowski i Rozalia Koziembowa

Co znajduje też potwierdzenie w otrzymanym przeze mnie skanie z sumariusza małżeństw par. Mazowsze: http://i60.tinypic.com/d7b50.png - prawdopodobnie nastąpił jakiś błąd w spisywaniu metryk? Maria D. nie mogła dziś znaleźć tego aktu na mikrofilmie. Co prawda może on tam być, choć księgi są podobno mało czytelne. Nieśmiało proszę tu o pomoc odwiedzających CHR w Warszawie.

Temat Dąbkowskiego - ekonoma był lekko poruszony w tym temacie: http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f= ... %85bkowski gdzie p. Pszczółkowski zauważył, że to mogła być szlachta.

Proszę o pomoc... :)

-- Post scalono 20 lut 2015, 09:24 --

Co do wspomnianych ślubów z 1804r. i 1805r. oto skany: http://oi57.tinypic.com/dmzpu8.jpg i http://oi60.tinypic.com/30djfq8.jpg - nie mam pojęcia, czemu były dwa.

W obu Józef Dąbkowski jest wymieniony jako nobilem, a jego żona - Rozalia Kaziembowna (?) jako honesta (virginem, puella). W jednym akcie ma 24 lata, w drugim 28 (żona 19) więc urodzić się mógł mniej więcej w latach 1777-1780, żona w ok. 1785r. Niestety w aktach nie ma nic więcej o pochodzeniu tych rodzin.

Wg zindeksowanych materiałów parafii Mazowsze, w latach 1765-1808 był chrzczony w tej parafii tylko jeden Dąbkowski, wspomniany Kazimierz Jan w 1806r. Kilka chrztów osób o nazwisku Kuziemka, Kuzienska a nawet Kuziembienska, nazwiska które pasują mi na tę Rozalię, choć akurat jej nie ma (?). http://www.szpejankowski.eu/index.php/m ... b/102.html

W ślubach 1743-1781 nie ma żadnego ślubu Dąbkowskiego (pojawiają się za to dwie Kuziemkówny i jeden Kuziemczak). W ślubach 1782-1808 wspomniane dwa śluby Dąbkowskiego z Kaziembowną (?), poza tym nic, nawet jeśli chodzi o nazwisko panny młodej.

Jako ciekawostka - w latach 1782-1799 rodzi się sporo dzieci Bonawentury Paprockiego w parafii Mazowsze. On sam umiera w 1803r. W zgonach żadnego Dąbkowskiego, pojawia się za to nazwisko Kuśmierka, Kuziemka, Kuziemkowa, Kuziomka.

Myślałem, że akt ślubu Józefa i Rozalii powie coś o pochodzeniu Dąbkowskich, niestety nic. I teraz już nie wiem jak to 'ugryźć'. Macie jakieś pomysły?

-- Post scalono 20 lut 2015, 13:32 --

Nazwisko panieńskie Rozalii - prawdopodobnie Kuziemkowska lub Kuzimkowska, bo takie nazwiska występują po dziś dzień w regionie, a także występowało w kilku przypadkach w parafii Mazowsze w czasie późniejszym, pewnie się wykształciło do takiej formy. Jednakże i tak nie wskazuje to na szlacheckie pochodzenie, więc szlachcicem był pewnie tylko Dąbkowski.
Pozdrawiam,

Karol.


apszczol
Posty: 817
Rejestracja: śr wrz 29, 2010 11:08 pm
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował/a: 46 razy
Podziękowano: 209 razy

Re: Dąbkowscy h. ? i ich "powiązania" (Kisielniccy, Paproccy, Komorowscy...)

Post autor: apszczol » sob lut 21, 2015 12:59 am

Karol Paprocki pisarz gumienny
Chyba pisarz gminny?

Świadkiem chrztu stryja wspomnianego Leopolda, czyli urodzonego w Świętosławiu w 1809r. Józefa był Joannes Paprocki ... dobrinensis? oraz Mfa? de Komorowska Paprocka.
Wywnioskowałem, że to do niego odnosi się cytat ze strony o Świętosławiu:
A moze prosic zdjecie tej metryki?


Co do Dabkowskich z metryk widac, ze szlachta.
Choc golota, zyjaca z zarzadzania cudzymi majatkami na przelomie XVIII i XIX w.
A potem dalej w dol...
Adam A. Pszczolkowski
http://www.szlachta.org.pl
Pisze tylko w dziale Szlachta, herbarze, heraldyka.
Prosze nie slac do mnie wiadomosci prywatnych,
tylko zakladac nowe watki w powyzszym dziale.


AUTOR TEMATU
Carloz
Posty: 303
Rejestracja: wt maja 13, 2008 10:39 am
Podziękował/a: 24 razy
Podziękowano: 12 razy

Re: Dąbkowscy h. ? i ich "powiązania" (Kisielniccy, Paproccy, Komorowscy...)

Post autor: Carloz » sob lut 21, 2015 7:53 am

Pisarz gminny, oczywiście - ale w akcie "gumienny". :) http://oi57.tinypic.com/29wrajp.jpg

Co do tych metryk to jest to wspomniany chrzest Józefa Dąbkowskiego w 1809r., jedna metryka w księgach a druga na przypiętej kartce, najlepiej chyba widać na tej pierwszej: http://oi62.tinypic.com/jazyv9.jpg oraz http://oi59.tinypic.com/5npjn.jpg
Tu reszta z tym dobrinensis (?) ale niestety słabo widać: http://oi62.tinypic.com/6jjzix.jpg http://oi58.tinypic.com/14xgv9d.jpg oraz http://oi61.tinypic.com/5b8glh.jpg

Proszę o jakieś wskazówki, pomysły - jakie są szanse znaleźć coś ciekawego nt. Dąbkowskich w źródłach pozametrykalnych - bo dopóki nie ustalę, gdzie urodził się Józef Dąbkowski ok. 1780r. to nie ma jak dalej szukać przodków. A ustalić chyba to też można tylko przez źródła pozametrykalne. Pewnie coś związanego z tą ziemią, wsiami Mazowsze, Kijaszkowiec, Świętosław. Aktualna gmina Czernikowo.
Pozdrawiam,

Karol.

Awatar użytkownika

Alicja Surmacka
Posty: 376
Rejestracja: pt kwie 11, 2008 8:07 pm
Lokalizacja: Radomsko
Podziękował/a: 21 razy
Podziękowano: 31 razy

Re: Dąbkowscy h. ? i ich "powiązania" (Kisielniccy, Paproccy, Komorowscy...)

Post autor: Alicja Surmacka » ndz lut 22, 2015 8:11 pm

Witam!
Równie enigmatyczną rodzinę Dąbkowskich mam ja i od paru lat nic nowego nie odkryłam głównie dlatego, że ponoć nie ma żadnych akt metrykalnych z parafii Lachowo pow. Kolsk . Wprawdzie w poszukiwaniach pomógł mi nasz forumowy kolega Wawrzyniec Myśliński z Przasnysza ale z powodu braku aktów z Lachowa trudno mi powiązać jego informacje z moimi Dąbkowskimi. A może Twoja rodzina Dąbkowskich i moja mają wspólne korzenie zważywszy, że Mława czy Zielona Mławska są pewnie blisko siebie a Edward Sylwester Dąbkowski urodził się około 1833 roku w Mławie. Ale od początku;
Męża babcia Halina Surmacka z Dąbkowskich była córką urzędnika kolei warszawsko-wiedeńskiej (telegrafisty) Edwarda Ludwika Dąbkowskiego urodzonego około 1861 roku w Wincencie parafii Lachowo pow. Kolsk. Edward Dąbkowski poślubiając w Radomsku Zofię Glińską (urodzona w Warszawie) w 1894 roku był mieszkańcem Ząbkowic. Świadkiem na ślubie był zaś szwagier Jan Krzysztof Burchardt, który to poślubił Salomeę Otylię Dąbkowską (ur ok 1861 w Wincencie parafii Lachowo zm w 1909 roku w Częstochowie). Edward Ludwik Dąbkowski i Salomea Otylia Burchardt byli dziećmi Edwarda i Otylii Peters małż. Dąbkowskich.
Odnalazłam akt zgonu Edwarda Sylwestra Dąbkowskiego urzędnika warszawskiego Urzędu Celnego, który zmarł 01.02.1882 roku w Warszawie będąc wdowcem w wieku 49 lat a był synem Edwarda i Salomei z Grzybowskich urodzonym w Mławie.
W Wincencie pow. kolnieńskiego par. Lachowo natomiast była komora celna i wnioskuję z tego, że ów Edward Sylwester mógł być ojcem Edwarda Ludwika mojego pradziadka zmarłego w 1916 roku w Radomsku.
Siostra Edwarda Ludwika Salomea Otylia Burchardt z Dąbkowskich miała najprawdopodobniej dwoje dzieci: syna Stanisława Seweryna i córkę Zofię (o której nie wiem nic a mam jej zdjęcie z 1910 roku)
Syn Stanisław Seweryn urodził się 08.01.1890 roku w Cannes (Francja) zm. 06.06.1942 roku w Edynburgu (Szkocja).
Stanisław Seweryn gimnazjum im. H. Sienkiewicza ukończył w Częstochowie a później studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej . Był pułkownikiem, później generałem. Do nazwiska Burhardt dodał drugie nazwisko Bukacki ale niestety nie wiem kiedy. 23 stycznia 1919 roku poślubił w Lublinie w Katedrze Jadwigę Salkowską ur. 14.10.1896 roku córkę prawnika, późniejszego adwokata Wacława Salkowskiego i Jadwigi Marii ze Sławeckich (1873-1930). Z tego małżeństwa urodziła się w Modlinie w 1920 roku córka Joanna, która to w 1944 roku w Rzymie poślubiła Bogdana Tymienieckiego – pułkownika.
Małżeństwo Stanisława Burhardta z Jadwigą nie przetrwało. W 1927 roku Józef Beck (04.10.1894 – 05.06.1944 r) rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną ( z którą miał syna Andrzeja) i ożenił się z Jadwigą Salkowską. Przedtem Jadwiga musiała rozwieść się z Stanisławem Burhardtem Bukackim. Podobno również Stanisławowi Burhardtowi zależało na rozwodzie, bowiem też chciał poślubić inną kobietę. Jadwiga i Józef przeszli na kalwinizm. Zapewne i Stanisław zmienił wiarę poślubiając w 1929 roku Matyldę Luizę Szulc z Kwiatkowskich.
Dużo informacji mam o bracie babci Mieczysławie Dąbkowskim (ur.1894 Radomsko- zm.1967Kudowa Zdrój pochowany na Starych Powązkach w Warszawie) ale i tak nie mogę nawiązać kontaktu z jedyną żyjącą wnuczką Mieczysława Dąbkowskiego.

Pozdrawiam Alicja


apszczol
Posty: 817
Rejestracja: śr wrz 29, 2010 11:08 pm
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował/a: 46 razy
Podziękowano: 209 razy

Re: Dąbkowscy h. ? i ich "powiązania" (Kisielniccy, Paproccy, Komorowscy...)

Post autor: apszczol » pn lut 23, 2015 9:26 am

A gdzie jest powiat Kolsk??
Adam A. Pszczolkowski
http://www.szlachta.org.pl
Pisze tylko w dziale Szlachta, herbarze, heraldyka.
Prosze nie slac do mnie wiadomosci prywatnych,
tylko zakladac nowe watki w powyzszym dziale.


AUTOR TEMATU
Carloz
Posty: 303
Rejestracja: wt maja 13, 2008 10:39 am
Podziękował/a: 24 razy
Podziękowano: 12 razy

Re: Dąbkowscy h. ? i ich "powiązania" (Kisielniccy, Paproccy, Komorowscy...)

Post autor: Carloz » pn lut 23, 2015 9:32 am

Myślę, że chodziło o Kolno. :)
Pozdrawiam,

Karol.

Awatar użytkownika

Alicja Surmacka
Posty: 376
Rejestracja: pt kwie 11, 2008 8:07 pm
Lokalizacja: Radomsko
Podziękował/a: 21 razy
Podziękowano: 31 razy

Re: Dąbkowscy h. ? i ich "powiązania" (Kisielniccy, Paproccy, Komorowscy...)

Post autor: Alicja Surmacka » pn lut 23, 2015 6:58 pm

[quote="Alicja Surmacka"]Witam!
Równie enigmatyczną rodzinę Dąbkowskich mam ja i od paru lat nic nowego nie odkryłam głównie dlatego, że ponoć nie ma żadnych akt metrykalnych z parafii Lachowo pow. Kolno . Wprawdzie w poszukiwaniach pomógł mi nasz forumowy kolega Wawrzyniec Myśliński z Przasnysza ale z powodu braku aktów z Lachowa trudno mi powiązać jego informacje z moimi Dąbkowskimi. A może Twoja rodzina Dąbkowskich i moja mają wspólne korzenie zważywszy, że Mława czy Zielona Mławska są pewnie blisko siebie a Edward Sylwester Dąbkowski urodził się około 1833 roku w Mławie. Ale od początku;
Męża babcia Halina Surmacka z Dąbkowskich była córką urzędnika kolei warszawsko-wiedeńskiej (telegrafisty) Edwarda Ludwika Dąbkowskiego urodzonego około 1861 roku w Wincencie parafii Lachowo pow. kolneński. Edward Dąbkowski poślubiając w Radomsku Zofię Glińską (urodzona w Warszawie) w 1894 roku był mieszkańcem Ząbkowic. Świadkiem na ślubie był zaś szwagier Jan Krzysztof Burchardt, który to poślubił Salomeę Otylię Dąbkowską (ur ok 1861 w Wincencie parafii Lachowo zm w 1909 roku w Częstochowie). Edward Ludwik Dąbkowski i Salomea Otylia Burchardt byli dziećmi Edwarda i Otylii Peters małż. Dąbkowskich.
Odnalazłam akt zgonu Edwarda Sylwestra Dąbkowskiego urzędnika warszawskiego Urzędu Celnego, który zmarł 01.02.1882 roku w Warszawie będąc wdowcem w wieku 49 lat a był synem Edwarda i Salomei z Grzybowskich urodzonym w Mławie.
W Wincencie pow. kolnieńskiego par. Lachowo natomiast była komora celna i wnioskuję z tego, że ów Edward Sylwester mógł być ojcem Edwarda Ludwika mojego pradziadka zmarłego w 1916 roku w Radomsku.
Siostra Edwarda Ludwika Salomea Otylia Burchardt z Dąbkowskich miała najprawdopodobniej dwoje dzieci: syna Stanisława Seweryna i córkę Zofię (o której nie wiem nic a mam jej zdjęcie z 1910 roku)
Syn Stanisław Seweryn urodził się 08.01.1890 roku w Cannes (Francja) zm. 06.06.1942 roku w Edynburgu (Szkocja).
Stanisław Seweryn gimnazjum im. H. Sienkiewicza ukończył w Częstochowie a później studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej . Był pułkownikiem, później generałem. Do nazwiska Burhardt dodał drugie nazwisko Bukacki ale niestety nie wiem kiedy. 23 stycznia 1919 roku poślubił w Lublinie w Katedrze Jadwigę Salkowską ur. 14.10.1896 roku córkę prawnika, późniejszego adwokata Wacława Salkowskiego i Jadwigi Marii ze Sławeckich (1873-1930). Z tego małżeństwa urodziła się w Modlinie w 1920 roku córka Joanna, która to w 1944 roku w Rzymie poślubiła Bogdana Tymienieckiego – pułkownika.
Małżeństwo Stanisława Burhardta z Jadwigą nie przetrwało. W 1927 roku Józef Beck (04.10.1894 – 05.06.1944 r) rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną ( z którą miał syna Andrzeja) i ożenił się z Jadwigą Salkowską. Przedtem Jadwiga musiała rozwieść się z Stanisławem Burhardtem Bukackim. Podobno również Stanisławowi Burhardtowi zależało na rozwodzie, bowiem też chciał poślubić inną kobietę. Jadwiga i Józef przeszli na kalwinizm. Zapewne i Stanisław zmienił wiarę poślubiając w 1929 roku Matyldę Luizę Szulc z Kwiatkowskich.
Dużo informacji mam o bracie babci Mieczysławie Dąbkowskim (ur.1894 Radomsko- zm.1967Kudowa Zdrój pochowany na Starych Powązkach w Warszawie) ale i tak nie mogę nawiązać kontaktu z jedyną żyjącą wnuczką Mieczysława Dąbkowskiego.

Chciałam poprawić post ale mi nie wyszło. Oczywiście chodziło o Kolno i powiat kolneński.
Ja coś wczoraj miałam gorszy dzień a że nazwy miejscowości dla mnie obce i odległe napisałam głupoty.
Dzięki za zwrócenie uwagi.
Alicja

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szlachta, herbarze, heraldyka”