UWAGA: Od kwietnia 2018 roku Forgen.pl zawiesił swoją działalność. Na poniższej stronie znajduje się archiwum serwisu. Możliwość logowania i rejestracji nowych kont została zablokowana. W celu uzyskania porad genealogicznych zapraszamy na inne fora o tej tematyce: genealodzy.pl, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo

Szewc

Kącik najbardziej z ziemią związanych

Moderator: ModeratorzyAUTOR TEMATU
tomciiu
Posty: 78
Rejestracja: czw lis 20, 2008 7:07 pm
Podziękował/a: 8 razy

Szewc

Post autor: tomciiu » śr gru 10, 2014 2:12 pm

Witam.
W wiekszości aktów urodzenia jakie posiadam, wszyscy są chłopami, rolnikami lub włościanami, ostatnio jednak trafił się szewc.
Mógłby mi ktoś powiedzieć coś o szewcach z początku/połowy XIX wieku ? Czym różnił się taki szewc od zwykłego chłopa czy rolnika ? Był kimś 'wyżej' od nich w społeczeństwie ?
Pozdrawiam Tomek.

Szukam:
Grzesiak, Latała, Piątkowski, Pasierb, Sarno, Mędrek/Mendrek, Golba, Pieciak, Hałdyk/Chałdyk oraz Żyła. Wszyscy z okolic/parafii Pilica.


jart
Posty: 195
Rejestracja: ndz cze 05, 2011 8:08 pm
Podziękował/a: 12 razy
Podziękowano: 29 razy

Re: Szewc

Post autor: jart » śr gru 10, 2014 6:33 pm

Chłop to określenie przynależności stanowej, szewc to zawód. Nie należy mylić chłopa z rolnikiem (rolnik to też zawód).

To że ktoś był chłopem nie znaczy, że nie mógł być równocześnie szewcem. Zwłaszcza jeśli mieszkał na wsi i był partaczem (tzn nie należał do cechu -> "partacz" nie oznacza że jego wyroby były marnej jakości).

Bardzo często było tak, że chłop prócz swego podstawowego zajęcia jakim była uprawa roli, miał dodatkowe zajęcie/-a, na potrzeby własnego gospodarstwa lub także reszty wsi/okolicy, np.: hodowla, bartnictwo, garncarstwo itp. Myślę że wyrób i naprawa obuwia jak najbardziej tu pasuje.

W miasteczkach i miastach było trochę inaczej (tzn mogło być, bo praktycznie małe miasteczka nie musiały się dużo różnić od wsi).

Co do pozycji społecznej to ciężko powiedzieć. Każde rzemiosło gdy było dobrze wykonywane, w sprzyjających warunkach mogło pomóc w awansie społecznym, ale rzadko które go gwarantowało.
Tutaj trzeba by się zastanowić co dokładniej rozumiesz pod pojęciem "pozycja społeczna" - bo w różnych zakątkach kraju bywało z tym różnie.
W takiej np. Puszczy Białej (myślę że nie tylko tam), bardzo intratnym zajęciem był spław drewna, ale w hierarchii społecznej tamtejszych wsi, mimo bardzo wysokich jak na ówczesne warunki zarobków, flisacy byli nisko.
Temat jest ciekawy, a literatury i informacji do porównań sporo - poszukaj, dopasuj do swojego przypadku, powinieneś coś znaleźć.
pozdrawiam
Artur

Poszukuję informacji o rodzinach: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłopi, włościanie”