UWAGA: Od kwietnia 2018 roku Forgen.pl zawiesił swoją działalność. Na poniższej stronie znajduje się archiwum serwisu. Możliwość logowania i rejestracji nowych kont została zablokowana. W celu uzyskania porad genealogicznych zapraszamy na inne fora o tej tematyce: genealodzy.pl, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo

Mam tyle danych i stoje w miejscu :(

Pytania i porady dla dzieci zagubionych we mgle

Moderator: ModeratorzyAUTOR TEMATU
Kewals
Posty: 1
Rejestracja: pt wrz 09, 2016 5:54 am

Mam tyle danych i stoje w miejscu :(

Post autor: Kewals » pn wrz 19, 2016 9:40 am

Witam,moze ktos mi pomoze?
Moj pradziadek Adolf Jaworek ur.30.08.1885(w akcie zgonu 30.09.1885) Dobrzanica(ob.Ukraina i do zakonczenia wojny tam mieszkal) syn Wladyslawa i Elzbiety Sztein(na 99% blad,niemieckie nazwisko-Stein)
Jego rodzice przed wojna mieszkali w Sosnowsu lub Zabrzu.
Pradziadek po wojnie wrocil do Polski i w jednym dokumencie jest napisane;ostatnie miejsce zameldowania to Biegoszów(Złotoryja) w innym Zabrze.
Tylko tyle wiem z kilku dokumentow lub od rodziny.Nikt nic nie wie na temat jego rodzenstwa jego zon(mial dwie) czy dzieci.Jednego jego syna(mojego dziadka)nie zdazylem poznac bo zmarl przed moimi narodzinami.
Sukalem parafii gdzie sie urodzil i znalazlem tylko to;
woj. tarnopolskie
obwod Brzeżany
pow. Przemyślany
Gmina Dobrzanica
Parafia Firlejów (obecnie Lipówka) lub Korzelica
Ze wzgledu ze to Tarnopol to tam powinienem cos znalezc na temat tych miejscowosci jednak wszystko znajduje pod Lwów http://www.agad.gov.pl/inwentarze/KLwo301new.xml
Nawet jak cos tam jest to nie jestem wstanie tego rozczytac.
Szukalem na stronie pradziad na rozne sposoby i zawsze mam ''Nie znaleziono żadnych rekordów''

Kontaktowalem sie tez z Urzedami tam gdzie byl ostatnio zameldowany i nikt mi nie moze pomoc.
Co tu robic,gdzie szukac ?


Bea
Posty: 907
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:51 pm
Podziękował/a: 199 razy
Podziękowano: 183 razy

Re: Mam tyle danych i stoje w miejscu :(

Post autor: Bea » pn wrz 19, 2016 9:43 pm

Mr Kewals - po pierwsze witaj na forum, po drugie ....piszesz strasznie chaotycznie. Im bardziej uporządkujesz zdobyte już informacje (najlepiej chronologicznie), tym łatwiej będzie Ci szukać, a ewentualnym osobom - nieść pomoc.
Piszesz, że szukasz aktu ur. na nazwisko Adolf Jaworek - z 1885 r. na terenie obecnie Ukrainy, ale jednocześnie wspominasz, że rodzice ww. mieszkali w Sosnowcu vel Zabrzu. I ciągle wspominasz o wojnie ;-)
Sęk w tym, że od 1885 było kilka wojen - w tym dwie światowe.
Skoro rodzice: Władysław i Elżbieta mieszkali na terenie obecnej Polski - to może łatwiej będzie najpierw ich odszukać ? Wiesz gdzie są pochowani ? Co mówi tablica nagrobna ? Przyjmując, że masz na myśli, że zmarli po 1945r. - możesz uzyskać z USC ich akty zgonu, a tym samym dowiedzieć się, gdzie i kiedy się urodzili. Czy pochodzili z Podola ? Co to znaczy "przed wojną" mieszkali w S. lub Z. - w 1938 ? czy 1899 ? To ma znaczenie - bo jeśli nie można znaleźć z braku ksiąg konkretnego przodka, to trzeba szukać po jego rodzeństwie...

Po uzyskaniu informacji kiedy się urodzili - oblicz ile lat każde z nich miało w 1885 r. Dat oczywiście nie należy traktować dokładnie, bo prawdopodobnie dokumenty były sporządzane po wojnie, ale powiedzmy z przybliżeniem +/- 5 lat. Na podstawie tego szacunku pomyśl czy Adolf był ich pierwszym dzieckiem i kiedy szacunkowo mogli wziąć ślub.
Może właśnie znajdziesz akt ślubu, w AGAD niektórych roczników nie ma, np. wspomnianego 1885 - ale może będzie akurat rocznik od ślubu.

BTW w tym roku byłam na wycieczce na Ukrainie i zwiedzałam m.in. Brzeżany. Jest tam naprawdę dużo kościołów i chyba każdy w innym obrządku. Urodzony w Brzeżanach Edward, późniejszy gen. Rydz-Śmigły, był bardzo uzdolniony plastycznie (zresztą kształcił się w tym kierunku) - wieść niesie, że namalował kiedyś na fasadzie kościoła postać Matki Boskiej. Fresk był piękny, ale za bardzo przypominał mieszkającą w miasteczku dziewczynę, dlatego ksiądz zmienił zdanie i kazał obraz zamalować. Do dziś na fasadzie budynku widać ... a w zasadzie nie widać ten "zamalowany malunek". Piszę o tym, gdyż wspomniany kościół był obrządku ORMIAŃSKIEGO.
Chodzi o to, że fakt, że pradziadkowie mieszkając po wojnie w Polsce byli wyznania rzym.-kat. nie świadczy, że zawsze tak było... Szukając aktów musisz niestety liczyć się z tym, że trzeba będzie też przeszukać inne wyznania.
Urodzony w 1809 r. Juliusz Słowacki był ochrzczony w cerkwi grecko-katolickiej. Też urodził się w obecnym obwodzie tarnopolskim - a dokładnie w Krzemieńcu (gdzie znajduje się obecnie muzeum, którym również byłam - miejscowa pani oprowadza i mówi świetnie po polsku!).
Beata

ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy początkujących”