Strona 1 z 1

Proszę o pomoc - Stalagi

: pn cze 06, 2016 1:44 pm
autor: Gabrysiowata
Witam!!

Mój ojciec rocznik 1916 brał udział w kampanii wrześniowej w 73.p.p, jako obsługujący CKM Browning. We wrześniu dostał się do niewoli. Od kilku lat chcę się dowiedzieć, w którym stalagu był przetrzymywany od 09.39 do 03. 1940. Bezskutecznie, pisałam wszędzie, gdzie się dało ( naprawdę wszędzie, lista jest długa nazw instytucji:D), teraz czekam na odpowiedź z IPN-u. Sama na własną rękę również szukam i pomyślałam o dwóch stalagach:

Stalag IV-B Mühlberg

Stalag VIII B Görlitz

Pytanie moje brzmi, czy istnieją jakieś listy jeńców z tych dwóch obozów?

pozdrawiam

Gabrysiowata

Re: Proszę o pomoc - Stalagi

: pn cze 06, 2016 9:14 pm
autor: wicy
Skoro szukałaś już wszędzie, to nie ma jak Ci pomóc.
Pytałaś w Stowarzyszeniu 73pp? Sama strona treści ma niewiele, ale kontakt do ludzi jest. Na tej stronie jest biogram jakiegoś żołnierza pułku, który po kapitulacji został przewieziony pociągiem do Stalagu IVA. Zapewne nie przewozili go jako jedynego, więc Stalag IVA też mógłby wchodzić w grę. Nie wiem skąd wytrzasnęłaś akurat te dwa stalagi? Być może po dokładnych poszukiwaniach, więc mój trop zignoruj, ale popytać w Stowarzyszeniu zawsze warto.

Re: Proszę o pomoc - Stalagi

: pn cze 06, 2016 10:28 pm
autor: Gabrysiowata
Zgorzelec wzięłam z przekazu rodzinnego, ale to nic pewnego, a IV-B z tego, że Ślązaków właśnie tam wywozili. Stowarzyszenie znam, ale nic nie mają. No nic, muszę czekać na IPN:)

Ale dziękuję,

Re: Proszę o pomoc - Stalagi

: śr sie 16, 2017 10:31 pm
autor: Darek P
A czy szukałaś na stronie straty.pl?
Jeśli tak i pokazało brak wyników - spróbuj wpisac nazwisko dużymi literami albo tylko dokładną datę urodzenia i poszukaj w wynikach.
Ten drugi sposób przyniósł mi nr jeńca i nr stalagu mojega dziadka. Mimo, że po wpisaniu samego imienia i nazwiska pojawił się komunikat o braku wyników

Pozdrawiam