UWAGA: Od kwietnia 2018 roku Forgen.pl zawiesił swoją działalność. Na poniższej stronie znajduje się archiwum serwisu. Możliwość logowania i rejestracji nowych kont została zablokowana. W celu uzyskania porad genealogicznych zapraszamy na inne fora o tej tematyce: genealodzy.pl, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo

Opłatek w tradycyjnym polskim zdobnictwie świątecznym.

Wątki o dawnych strojach, obyczajach, kuchni, kulturze

Moderator: ModeratorzyAUTOR TEMATU
helenka13
Posty: 457
Rejestracja: śr kwie 30, 2008 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował/a: 278 razy
Podziękowano: 128 razy

Opłatek w tradycyjnym polskim zdobnictwie świątecznym.

Post autor: helenka13 » sob gru 28, 2013 12:58 pm

Witajcie,
po Świętach, ale jeszcze coś o nich.....

Moja cioteczna babka , opisując zwyczaje na wsi małopolskiej , opowiedziała w czasie rozmowy z uczestnikiem Naukowego Obozu Etnograficznego w 1968, w Wieprzu, jak na Boże Narodzenie w Palczowicach koło Zatora ,robiło się ozdoby z opłatka i wieszało u sufitu na stragarzu lub podłaźniczkach[ jodłowa gałąź wieszana u sufitu chałupy] .Ozdoby te nazywano „światami’. Opłatki były łączone śliną i tworzyły kulę. Nie potrafiłam tego sobie wyobrazić do momentu , kiedy mój ośmioletni wnuk po zajęciach w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu p.t.”Turonie, światy i pająki…” wykonał taki „świat ” i powiesił na choince. Sfotografowałam i zobaczcie jak to wygląda.
Obrazek

I wtedy dowiedziałam się, że te „światy ” miały przynosić dostatek i szczęście na przyszły rok. Obyczaj wywodzi się z obrzędów pogańskich. Pięknie o tym napisała w swoim artykule „Opłatki i ozdoby z opłatka w tradycji polskiej.”-Barbara Ogrodowska.
http://cyfrowaetnografia.pl/Content/294 ... dowska.pdf
„Światy ” zwano też „ wilijkami ” występowały nie tylko w Polsce Południowej , ale też we Wschodniej, na Podlasiu . A może u Was w domach wiszą takie "światy"? Pozdrawiam serdecznie, Helenka :sun:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Folklor, obrzędy, zwyczaje”