Strona 1 z 1

USC - pierwsze kroki

: śr kwie 17, 2013 1:56 pm
autor: squrcz
Witajcie.
Od kilku tygodni zajmuje się amatorko genealogią. Po uzyskaniu informacji od rodziny przyszedł czas na pozyskiwanie dokumentów potwierdzających te dane. Otóż moje kroki postanowiłem skierować do USC jednakże naczytawszy się trochę na forum o problemach z tą instytucją mam kilka pytań a mianowicie, które dokumenty będą dla mnie najcenniejsze i zawierały jak najwięcej informacji oraz jakie poniosę koszty przy pozyskiwaniu poszczególnych dokumentów:
Fotokopia aktu urodzenia
Fotokopia aktu małżeństwa
Fotokopia aktu zgonu
Odpis skrócony aktu urodzenia
Odpis skrócony aktu małżeństwa
Odpis skrócony aktu zgonu
Odpis zupełny aktu urodzenia
Odpis zupełny aktu małżeństwa
Odpis zupełny aktu zgonu
Ciekawi mnie również czy w przypadku jednego z dziadków (inne województwo urodzenia, inne ślubu i jeszcze inne zgonu) muszę się kierować do każdego z trzech USC osobno czy załatwię wszystko w jednym.
Proszę również o podesłanie wzorów pism których używacie oraz jakie załączniki dołączacie oraz w jakiej formie (osobiście, listem poleconym, pocztą elektroniczną)?
Z góry dziękuję za wszelaką pomoc.

Pozdrawiam
Łukasz

Re: USC - pierwsze kroki

: śr kwie 17, 2013 2:12 pm
autor: Ynicz
Witaj,
najlepszym rozwiązaniem jest kserokopia, która w pełni oddaje treść aktu. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym - masz wszystko za niższą cenę (5zł). Dzisiaj odbierałem w USC dwie kserokopie i na pewno są tam dane, których brak jest w odpisie. Jeśli przodkowie byli piśmienni, to z pewnością dzięki kserokopii go zobaczysz.

W 100% polecam kserokopię, która jednak nie jest zawsze dostępna (niektórzy urzędnicy zasłaniają się przepisami.

Powodzenia !

Re: USC - pierwsze kroki

: śr kwie 17, 2013 7:13 pm
autor: ofski
squrcz pisze: Proszę również o podesłanie wzorów pism których używacie oraz jakie załączniki dołączacie oraz w jakiej formie (osobiście, listem poleconym, pocztą elektroniczną)?
Z góry dziękuję za wszelaką pomoc.
Pozdrawiam
Łukasz
np.


Podanie o wydanie nie mającej mocy dokumentu urzędowego kserokopii
___________________________________________________________________________Swoje dane z adresem

Urząd Stanu Cywilnego
w PodbipiętachZwracam się z prośbą o wydanie nie mającej mocy dokumentu urzędowego kserokopii1.aktu zgonu Magdalena K…… (z domu K…..) zmarła prawdopodobnie w latach
1905-1930 urodzona w roku 1839.
Jej mężem był Marcin K….., a rodzicami Antoni i Kazimiera.

2.aktu zgonu Marcin K….. zmarł prawdopodobnie w latach 1905-1930 urodzony w
roku 1840 w Wólce parafii Kowalowo, żoną jego była Magdalena K……,
rodzicami byli Jerzy K…… i Magdalena ze S…….Kserokopia żądanego aktu potrzebna jest w celu uzupełnienia naszych rodzinnych dokumentów - min. potrzebna do badań genealogicznych.
Wymienieni to odpowiednio nasi - babcia i dziadek/prababcia i pradziadek.
W załącznikach skany dokumentów potwierdzające nasze powiązania rodzinne

Podpis/ sy

Re: USC - pierwsze kroki

: czw kwie 18, 2013 10:48 am
autor: Grazyna Kozlowska
Witaj, Lukaszu! Ja szukam "na odleglosc" i w zwiazku z tym posilkuje sie mocno poczta elektroniczna. Podobnie jak przedmowcy, prosze o fotokopie: mnie to wystarczy, a koszty rozsadne. Wchodze na strone USC, szukam "archiwum" i pytam czy posiadaja szukane przeze mnie dokumenty (podaje mozliwie duzo danych o osobie: daty, ostatni adres..), oraz o warunki uzyskania fotokopii tych dokumentow. Potem juz "z gorki". Zeby ulatwic sobie dzialania pros bezposrednich zstepnych o wystapienie o dokumenty (np. Twoja mama prosi o dokumenty dotyczace jej rodzicow). W USC odpowiednim do ostatniego miejsca zamieszkania osob zmarlych mozesz prosic o tzw."teczki dowodow osobistych". Kopalnia wiedzy! Zycze powodzenia w poszukiwaniach!

Re: USC - pierwsze kroki

: wt gru 10, 2013 10:07 pm
autor: Cecilia
Chciałabym podpiąć się pod temat. Czy USC przekazuje do archiwów akty 100 lat od daty urodzenia czy zgonu danej osoby? I czy tak samo jest z archiwami diecezjalnymi?

Re: USC - pierwsze kroki

: wt gru 10, 2013 10:16 pm
autor: Ynicz
USC przekazują (a raczej powinny) księgi po 100 latach od ich zamknięcia. Jeżeli więc jakiś USC ma powiedzmy księgę narodzin za lata 1900-1920, to do odpowiedniego terenowo Archiwum Państwowego trafić powinna po 2020r.

Re: USC - pierwsze kroki

: wt gru 10, 2013 10:22 pm
autor: Sylwia Dudek
Witaj Moniko
USC przekazuje po 100 latach do Archiwum Panstwowego cala ksiege dotyczaca rocznika, Wiec w tym roku zostaly przekazane do Archiwum roczniki urodzen, malzenstw i zgonow z 1912 roku. Jednak warto sie pytac bezposrednio w danym USC, dlatego, ze jezeli dany obszar byl maly i w jednej ksiedze znajduje sie wiecej niz jeden rok, to do Archiwum ksiega jest przekazywana, kiedy najmlodszy rok tej ksiegi osiagnie 100 lat, wiec czasem pozostaje w USC np rocznik 1909, bo dana ksiega np urodzen obejmuje lata 1908-1913 i taka ksiega dopiero w pierwszym kwartale 2014 zostanie przekazana do Archiwum. Sama juz sie z tym spotkalam. Co do Archiwum Diecezjalnym to nie wiem
Pozdrawiam Sylwia

Re: USC - pierwsze kroki

: wt gru 10, 2013 10:31 pm
autor: Ynicz
W Archiwach Diecezjalnych obowiązuje inna zasada względem lat od zamknięcia księgi.
Przy chrztach nadal obowiązuje 100 lat, przy małżeństwach bodajże 75, a przy zgonach jest to coś w granicach 60 (na familysearch spotkałem się ze zgonami z lat 50. XX wieku, a z kolei na początku tego roku w drodze korespondencji dowiedziałem się, że oddali do AD księgę zgonów z 1948r., czyli 64 lata).

Re: USC - pierwsze kroki

: wt gru 10, 2013 10:54 pm
autor: Cecilia
Sylwia Dudek i Ynicz, serdecznie wam dziękuję za pomoc. :)