Strona 1 z 1

USC Pilica

: ndz wrz 28, 2014 12:18 pm
autor: tomciiu
Witam :). Chciałbym zapytać o akt a z tego właśnie USC.
W internecie sa dostępne zasoby online z USC Pilica. Większość tych dokumentów jest w języku rosyjskim (potrafie rozpoznac akt urodzenia mojego przodka tylko po dopisku, który akurat znajdował się po lewej stronie i następnie go przetłumaczyłem).
A jeżeli takich dopisków nie ma i nie potrafie znaleźć aktu urodzenia mojego przodka bez przetłumaczenia, to czy jak zapytałbym, czy poprosił o kserokopie aktu urodzenia mojego przodka X Y (mimo że jest w języku rosyjskim), to urzędnik byłby w stanie go odnaleźć ?

Pozdrawiam.

Re: USC Pilica

: ndz wrz 28, 2014 12:30 pm
autor: Maria_Kowalska
Urzędnicy Stanu Cywilnego zazwyczaj znają języki w których spisywane były akta na terenie, na którym prowadzą obecne prace urzędowe. Kontakt z aktami spisywanymi po rosyjsku lub niemiecku to dla Nich codzienność, dlatego też uważam, że urzędnik byłby w stanie go odnaleźć.

Tutaj można znaleźć info o USC: http://www.usc.pl/index.php?strona=zasieg

Pozdrawiam
Maria

Re: USC Pilica

: ndz wrz 28, 2014 1:18 pm
autor: Ynicz
tomciiu pisze: W internecie sa dostępne zasoby online z USC Pilica.
tomciiu pisze: A jeżeli takich dopisków nie ma i nie potrafie znaleźć aktu urodzenia mojego przodka bez przetłumaczenia, to czy jak zapytałbym, czy poprosił o kserokopie aktu urodzenia mojego przodka X Y (mimo że jest w języku rosyjskim), to urzędnik byłby w stanie go odnaleźć ?
Obecnie w Urzędach Stanu Cywilnego ksiąg pisanych w języku rosyjskim jest już niewiele. Niedługo do archiwów spływać będą księgi z 1914r., a rosyjski kończy się w księgach z 1915r.
Jeżeli księgi są online, to najprawdopodobniej za sprawą udostępnienia ich przez AP do digitalizacji. Nie sądze, aby ktoś z USC sprawdził je dla Ciebie, bo to już całkowicie nie należy do ich zadań. Najprawdopodobnie odeślą do właściwego AP, które odpłatnie może księgi przeszukać.

Re: USC Pilica

: ndz wrz 28, 2014 1:33 pm
autor: dpawlak
Jak zauważył Marcin online są księgi które już opuściły USC.
Zapewne są w AP i tam można zlecić kwerendę (płatną) ale skoro są on-line, to może są i indeksy? Chodzi o Pilicę w woj. Śląskim? Jest w genetece, może warto zacząć od tej bazy?

Re: USC Pilica

: ndz wrz 28, 2014 2:24 pm
autor: tomciiu
Tak, o tą Pilicę chodzi :).
No są jakieś indeksy czy spisy, po wszystkich aktach, ale też mi to ciężko rozszyfrować i też po rosyjsku :(.
A nie wiecie ile by odnalezienie konkretnego aktu z danego roku + kserokopia kosztowało w AP ? Zapłaciłbym za kserokopie tylko, czy również za poświęcony czas na odnalezienie tego aktu ?

Pozdrawiam.

Re: USC Pilica

: ndz wrz 28, 2014 4:08 pm
autor: Ynicz
Na tym polega pracy kwerendzistów, że odpłatnie sprawdzają archiwalne zasoby.
Na koszty wpływa wiele czynników. W jednym archiwum, kiedy znasz datę dzienną, policzyć mogą tylko za samą kserokopią, a w innym już naliczą czas za odnalezienie, bo nie podałeś konkretnego nr aktu, a czasem nawet strony...

Re: USC Pilica

: ndz wrz 28, 2014 4:52 pm
autor: dpawlak
tomciiu pisze:Tak, o tą Pilicę chodzi :).
No są jakieś indeksy czy spisy, po wszystkich aktach, ale też mi to ciężko rozszyfrować i też po rosyjsku :(
Nie przypominam sobie by w genetece indeksowano po rosyjsku. Z indeksu genetekowego masz rok i numer aktu cyfry w rosyjskim takie same jak w polskim, po prostu nie chcesz spróbować samamu tego robić albo jeszcze się nie dowiedziałeś co to geneteka.

Re: USC Pilica

: ndz wrz 28, 2014 9:17 pm
autor: tomciiu
Geneteka to wiem co to. Poprostu jeszcze, nie zajrzałem, zobaczymy na co trafię :)
Dzięki :)

Pozdrawiam.