Dawne Imiona

Wątki o znaczeniach dawnych słów, nazw, pojęć, dawnych miarach i wagach, pieniądzach, itp.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum
Małecki
Posty: 1219
Rejestracja: pt kwie 11, 2008 9:51 am
Lokalizacja: Poniec

Re: Dawne Imiona

Post autor: Małecki »

Marcjan, osobne imię. Po łacinie Marcianus lub Martianus. Było ze dwudziestu świętych o tym imieniu.
Bartek
Awatar użytkownika
kufferka
Posty: 199
Rejestracja: pt kwie 11, 2008 2:25 pm
Lokalizacja: Poznań, WTG Gniazdo

Re: Dawne Imiona

Post autor: kufferka »

Dzięki, wersja potwierdzona - przyjęta :)
pozdrawiam
Magda Koffnyt
Awatar użytkownika
beata bistram
Posty: 1018
Rejestracja: ndz cze 27, 2010 11:28 am
Lokalizacja: Wejherowo, Lübeck

Re: Dawne Imiona

Post autor: beata bistram »

Witajcie!
Przegladajac ksiegi Brodnicy ( urodzenia ok. 1800) , zanalazlam imie Deograta, Deogratus (tzn. wpisane bylo przed nazwiskiem , ja takiego imienia jeszcze nie spotkalam) moze to nie imie???
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
Topol
Posty: 265
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 8:53 am
Lokalizacja: Grudziądz / Hamburg

Re: Dawne Imiona

Post autor: Topol »

Witam,
w roku 1888 w Kościelnej Jani (Kociewie) urodził się chłopiec i otrzymał
imię Frumentius, zmarł w 1945 r. jako Fromanceusz.

Szukając w Internecie, znalazłem że Frumentius był założycielem Kościoła Chrześcijańskiego w Etiopii i pierwszym
biskupem tamże (*300 - +360).
O Fromanceuszu Google milczą :nie:

Czy ktoś spotkał się już z takimi imionami i wie więcej
na ich temat?
pozdrawiam
Józef Topoliński

http://topolinscy.eu
jolka12
Posty: 64
Rejestracja: czw lut 26, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dawne Imiona

Post autor: jolka12 »

beata bistram pisze:Witajcie!
Przegladajac ksiegi Brodnicy ( urodzenia ok. 1800) , zanalazlam imie Deograta, Deogratus (tzn. wpisane bylo przed nazwiskiem , ja takiego imienia jeszcze nie spotkalam) moze to nie imie???
pozdrawiam Beata
To jest imię :) Deo - Bóg, grati - dar (łac.) innymi słowy Bożydara, Bożydar :)

pozdrawiam
Jola
Awatar użytkownika
genek72
Posty: 102
Rejestracja: ndz lut 15, 2009 11:33 am
Lokalizacja: Leżajsk
Kontakt:

Re: Dawne Imiona

Post autor: genek72 »

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak rozróżnić imiona po łacinie Grzegorz od Jerzego i Janinę od Joanny?
Pozdrawiam
genek72 -syn Tadeusza-syn Karola-syn Antoniego- syn Józefa - syn Mateusza -syn Stanisława - syn ? Kwiecińskiego
http://lezajskhistoria.pun.pl/forums.php
Magdalena Smolska Kwinta

Re: Dawne Imiona

Post autor: Magdalena Smolska Kwinta »

Witam!
Podaję link do strony na której znajdziesz listę imion w j. łacińskim przetłumaczonych na j. polski.
http://www.ornatowski.com/dic.htm
Awatar użytkownika
genek72
Posty: 102
Rejestracja: ndz lut 15, 2009 11:33 am
Lokalizacja: Leżajsk
Kontakt:

Re: Dawne Imiona

Post autor: genek72 »

:ops: Tak się pomylić z Jerzym. (prawie cały czas wpisywałem Grzegorza) Ale co do Janiny to dalej mam problem ponieważ księża wpisywali Joanna a w polskim zapisie (czyli np w księgach zapowiedzi) zapisywali Janina. Więc dalej nie wiem jak rozróżnić Joannę od Janiny
Pozdrawiam
genek72 -syn Tadeusza-syn Karola-syn Antoniego- syn Józefa - syn Mateusza -syn Stanisława - syn ? Kwiecińskiego
http://lezajskhistoria.pun.pl/forums.php
Magdalena Smolska Kwinta

Re: Dawne Imiona

Post autor: Magdalena Smolska Kwinta »

Jeżeli ta sama osoba została raz wpisana jako Joanna, a potem jako Janina to należy jako właściwy przyjąć pierwszy chronologicznie zapis. Tak mi się wydaje?
Joanna i Janina to dwa różne imiona, ale wiadomo nie od dziś, że wpisujący pozwalali sobie na daleko idącą dowolność i stąd czasem trafiamy na taki chaos :)
Rymwid
Posty: 107
Rejestracja: wt sie 17, 2010 9:46 pm
Lokalizacja: Pruchnik
Kontakt:

Re: Dawne Imiona

Post autor: Rymwid »

A mnie się wydaje, że te trudności wynikają ze zmiany filozofia nadawania imion. Teraz patrzymy na imię od strony jego brzmienia, do tego stopnia, że Wioleta, Wioletta, Violeta, Violetta są uważane za całkiem różne imiona. Niegdyś imię niosło ze sobą treść i włoska Viola oznaczała po prostu fiołek, niezależnie od tego czy została zdrobniona do Violetty, czy otrzymała nowe brzmienie po dostosowaniu do lokalnej fonetyki i pisowni.

Z drugiej strony inaczej bywa z imionami, które nadawano na wspomnienie świętych - Jan nie był równy Janowi, a Paweł Pawłowi. Wszak innym świętym był Jan Chrzciciel, innym Jan Chryzostom, innym Jan Kanty - a Paweł mógł być poświęcony Apostołowi z Tarsu, bądź Pierwszemu Pustelnikowi z Teb.

Do tego dochodzi sprawa tradycji zachodniej i wschodniej, te same imiona mają inną wymowę - i nawet XVIII i XIX wieku były stosowane zamiennie w stosunku do tych samych konkretnych osób. Raz Bazyli był Wasylem, a innym razem Hryc Grzegorzem - jednak łaciński język w metrykach unifikował wszystkie do jednej postaci, często przypisując do konkretnego świętego.

Jeśli rozważamy imiona chrześcijańskie, które nadawano w czasach, gdy ogromny wpływ na ich nadawanie miał Kościół i jego tradycja, to uważam, że powinniśmy stosować te same kryteria, co ówcześni ludzie. Janina i Joanna z XIX wieku, to według mnie to samo imię. Maria i Marianna, Szczepan i Stefan, Andrzej i Jędrzej również.
Paweł "Rymwid" Romanik
------------------------------
http://romanikowie.org
Magdalena Smolska Kwinta

Re: Dawne Imiona

Post autor: Magdalena Smolska Kwinta »

Otóż z całą pewnością Marianna i Maria to nie to samo imię. Marianna to żeńska forma imienia Marian, a Maria pochodzi od hebrajskiego Miriam.
Awatar użytkownika
MireQ
Posty: 420
Rejestracja: czw lip 17, 2008 3:56 pm
Lokalizacja: Debrecen

Re: Dawne Imiona

Post autor: MireQ »

Magdalena Smolska Kwinta pisze:Otóż z całą pewnością Marianna i Maria to nie to samo imię. Marianna to żeńska forma imienia Marian, a Maria pochodzi od hebrajskiego Miriam.
Wedlug moich badan rodzinnych - imie Marianna dawano zamiast imienia Maria - bo imienia Maria polski kosciol katolicki do okolo 193? roku nie AKCEPTOWAL.

Lubelska wies wiedziala, ze jesli kosciol katolicki zabrania nadawania imienia MARIA - to trzeba nadac imie MARIANNA - bo to to samo co Maria, ale dozwolone.

Mam 32 ciotki, pociotki, kuzynki urodzone przed 1933 rokiem w lubelskim - 31 z nich juz nie zyje - ale na wszystkich 31 plytach nagrobnych figuruje imie MARIA a nie Marianna.
Wszystkie za zycia byly MARYSIAMI, MARIAMI - a nie Mariannami.

Pamietam do dzisiaj, kiedy jako mlody chlopak pytalem sie jednej z nich: ciociu, to ty jestes w koncu ciocia Marysia czy Marianna?
Odpowiedziala: Urodzilam sie jako Maria i jestem Maria, tylko ksiadz w papierach pomieszal mi imie.

Do dzisiaj zyje ciocia Marysia - ur. 1928, noszaca imie Marianna, siostra mego ojca.
Potwierdza fakt, ze rodzice chcieli jej nadac imie Maria - ale ksiadz nie pozwolil - co wiecej sam zaproponowal imie Marianna.
Cytuje slowa cioci: "Ksiadz powiedzial ojcu, ze jesli chcecie miec Maryske - to robcie tak jak inni i dajcie jej imie Marianna"
MireQ
parafie: Karczmiska, Wilków, Kazimierz Dolny
Awatar użytkownika
arkadiusz_kuba
Posty: 12
Rejestracja: śr paź 14, 2009 12:52 pm
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Dawne Imiona

Post autor: arkadiusz_kuba »

Z moich doświadczeń indeksacyjnych w parafiach w XIX wieku przeważało imię Marianna (tak względy kościelne) ale i było Maria, nawet wpisane w tym samym roku jak i przez tego samego księdza :-) Pojawia sie także trzecia odmiana Marcjanna. W mojej rodzinie także mówiło sie babcia, ciocia Maria, Marysia itd, a były w metrykach Mariami cześć Mariannami:-).
Pozdrawiam
Arkadiusz Kuba

syn Jerzego, wnuk Stanisława, prawnuk Wincentego syna Mikołaja syna Franciszka syna Karola
Awatar użytkownika
MireQ
Posty: 420
Rejestracja: czw lip 17, 2008 3:56 pm
Lokalizacja: Debrecen

Re: Dawne Imiona

Post autor: MireQ »

akadiusz_kuba pisze:Z moich doświadczeń indeksacyjnych w parafiach w XIX wieku przeważało imię Marianna (tak względy kościelne) ale i było Maria
gdzie?
w Galicji??? - tam owszem byla i Maria...
w 6 moich lubelskich parafiach trzy razy pojawia sie imie Maria, jako panna mloda, ale zawsze urodzona w Galicji :lol:
nigdy przy chrzcie...
MireQ
parafie: Karczmiska, Wilków, Kazimierz Dolny
Magdalena Smolska Kwinta

Re: Dawne Imiona

Post autor: Magdalena Smolska Kwinta »

Moi drodzy,
Temat Marii i Marianny przerobiliśmy już setki razy , choćby tutaj:
http://stary.genpol.com/index.php?name= ... pic&t=6641
Nie wiem czy jest sens ciągle dyskutować o tym samym?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dawne słowa, nazwy”