Dawne Imiona

Wątki o znaczeniach dawnych słów, nazw, pojęć, dawnych miarach i wagach, pieniądzach, itp.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum
Awatar użytkownika
MireQ
Posty: 420
Rejestracja: czw lip 17, 2008 3:56 pm
Lokalizacja: Debrecen

Re: Dawne Imiona

Post autor: MireQ »

Magdalena Smolska Kwinta pisze:Moi drodzy,
Temat Marii i Marianny przerobiliśmy już setki razy , choćby tutaj:
http://stary.genpol.com/index.php?name= ... pic&t=6641
a tam:

"Wszystkim zainteresowanym statystyką imion polecam krótkie opracowanie zrobione przez Witka Mazuchowskiego i zamieszczone na stronach naszego Towarzystwa
Wicy robił to zestawienie dla jednej z podłódzkich parafii dla II poł. XVIII wieku. W badanym przedziale czasowym, imię Marianna wystąpiło 326 razy, a Maria jedynie 6.
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak"
Magdalena Smolska Kwinta pisze: Nie wiem czy jest sens ciągle dyskutować o tym samym?
Dyskusja zawsze ma sens... :ok:
MireQ
parafie: Karczmiska, Wilków, Kazimierz Dolny
Małecki
Posty: 1219
Rejestracja: pt kwie 11, 2008 9:51 am
Lokalizacja: Poniec

Re: Dawne Imiona

Post autor: Małecki »

Rymwid pisze:Jeśli rozważamy imiona chrześcijańskie, które nadawano w czasach, gdy ogromny wpływ na ich nadawanie miał Kościół i jego tradycja, to uważam, że powinniśmy stosować te same kryteria, co ówcześni ludzie. Janina i Joanna z XIX wieku, to według mnie to samo imię. Maria i Marianna, Szczepan i Stefan, Andrzej i Jędrzej również.
Zaryzykowałbym nawet tezę, że imię Regina - jako nadawane w związku z przypadającymi świętami maryjnymi - mogło istnieć, podobnie jak popularna później Marianna, jedynie na papierze, a panie je noszące i tak były Mariami, Maryśkami. To wyjaśniałoby spotykane gdzieniegdzie w II połowie XVIII wieku wymienne użycie imion Marianna i Regina w metrykach.
Bartek
lechu
Posty: 33
Rejestracja: śr wrz 01, 2010 6:48 pm

Re: Dawne Imiona

Post autor: lechu »

MireQ pisze:Zaryzykowałbym nawet tezę, że imię Regina - jako nadawane w związku z przypadającymi świętami maryjnymi - mogło istnieć, podobnie jak popularna później Marianna, jedynie na papierze, a panie je noszące i tak były Mariami, Maryśkami. To wyjaśniałoby spotykane gdzieniegdzie w II połowie XVIII wieku wymienne użycie imion Marianna i Regina w metrykach.
Witam.
To najbardziej prawdopodobne.
Kiedy mój Ojciec w wieku 70 lat zaczął poszukiwania genealogiczne był nieomalże oburzony, że w otrzymanej z Archiwum metryce imię Jego Matki brzmiało Marianna. Całe swe długie życie wiedział, że to Maria. I takie imię Matki podawał wyrabiając swoje dokumenty.
Pozdrawiam. Lechu
Szukam: Tomasz Matuszkowiak (syn Pawła i Elżbiety) ur.ok.1820 - gdzie?
Magdalena Łączak ur.ok.1822 - gdzie?
Awatar użytkownika
julia
Posty: 327
Rejestracja: czw gru 11, 2008 10:54 pm

Re: Dawne Imiona

Post autor: julia »

Okazuje się, że temat nadawanych imion jest bardzo ciekawy, a bywa nawet intrygujący.
Ja napotkałam chyba dość rzadko spotykane imiona u dziewcząt: Petryna,Pacelia, Kandyna i Ludwina.
Natomiast u chłopców: Bonawentura,Hiacynt i Barnaba.
julia :>
Poszukuję w rejonie świętokrzyskiego, bądź małopolski ślubu Stanisława Bobrowskiego z Urszulą Jastrzębską ( z Marców) lata 1777-1779.
http://www.palucha-grajpel-jaszczyk-bob ... age.com.pl
Awatar użytkownika
Thomeck
Posty: 135
Rejestracja: pt kwie 11, 2008 1:42 am
Lokalizacja: Stary Sącz
Kontakt:

Re: Dawne Imiona

Post autor: Thomeck »

julia pisze: Natomiast u chłopców: Bonawentura,Hiacynt i Barnaba.
Ale Hiacynt to w zasadzie to samo co nasz zwykły Jacek :) Spotkałem sie z sytuacją, gdy w dokumentach pisanych po polsku z wczesnego XIX w. ta sama osoba była nazywana raz Hiacyntem a raz Jacentym.
Pozdrawiam
Tomek Prusek
Awatar użytkownika
mieczysław maziarski
Posty: 611
Rejestracja: ndz kwie 20, 2008 1:02 pm
Lokalizacja: Jasło

Re: Dawne Imiona

Post autor: mieczysław maziarski »

Ostatnio natknąłem się na imię Zefir.Wiem,że oznacza delikatny wiatr,ale to było jedyne jakie napotkałem
w trakcie indeksowania kilkuset tysięcy aktów metrykalnych.
Czy ktoś spotkał się z tym imieniem.
Zauważyłem też,że popularność imion zależy też od patrona parafii.
Ponadto często zdarzało się nadawanie imion hurtem,to samo jedno po drugim,nieraz kilkanaście.
Było to szczególnie widoczne w XVIII wieku.

Mieczysław
Mieczysław
Awatar użytkownika
Tami
Posty: 499
Rejestracja: pt sty 23, 2009 6:25 pm

Re: Dawne Imiona

Post autor: Tami »

Nie spotkałam nikogo o tym imieniu.
Posiadam książkę Słownik Imion Współcześnie Używanych= Kazimierza Rymuta.
To są informacje o ilości nadań.

W XX wieku w latach 20-tych były dwa nadania.
W Latach 30-tych dwa nadania.
W latach 40-tych osiem nadań.
W latach 50-tych pięć nadań.
W 60-tych dziewięć i 80-tych -jedno.

Pozdrawiam Krystyna
wiktor99
Posty: 16
Rejestracja: sob lut 23, 2013 3:32 pm

Re: Dawne Imiona

Post autor: wiktor99 »

Witam.Ja natrafilem na dwa ciekawe imiona Euphrosina i Eryka.
Gol
Posty: 31
Rejestracja: pn lip 06, 2009 11:07 am

Re: Dawne Imiona

Post autor: Gol »

wiktor99 pisze:Witam.Ja natrafilem na dwa ciekawe imiona Euphrosina i Eryka.
Euphrosina to zapewne Eufrozyna, którą można spotkać od czasu do czasu.

Pozdrawiam

Michał
Awatar użytkownika
krissto
Posty: 86
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 1:34 am

Re: Dawne Imiona

Post autor: krissto »

U mnie w drzewie, trafiła się ostatnio "ciocia" Ambrosia. Całkiem ładne imię :)

Ogólnie, to łacińskie imiona czasami mnie zaskakują, swą całkowitą odmiennością, np. tak popularny Adalbert ;)
Awatar użytkownika
mariamazur
Posty: 412
Rejestracja: śr sie 10, 2011 2:32 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dawne Imiona

Post autor: mariamazur »

W jednej rodzinie było 6 dzieci, córki nazywały się pospolicie: Anna, Jadwiga, Katarzyna, a dwaj synowie Alkantary i Ludgier, trzeci przy nich, miał całkiem pospolite imię - Błażej.
Pozdrawiam
Maria

Szukam aktu zgonu Jana Daniela Knolla przed 1847 rokiem.
Awatar użytkownika
Fronczak Waldemar
Posty: 2085
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 10:48 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dawne Imiona

Post autor: Fronczak Waldemar »

Mieczysławie, nawiązując do Twojego postu, ale taż w pewnym sensie do całego wątku przypominam swoją analizę jednej parafii pod katem popularności i sezonowości nadawania pierwszych imion chrzestnych. Próbowałem porównać wyniki z XVIII wieku z wynikami uzyskanymi w wieku XIX.
Kto ma ochotę, może rzucić na to okiem
Popularność imion i sezonowość ich nadawania - przykład
Waldemar Fronczak
Po ojcu Kurp, po matce Księżak

Odwiedź : http://www.biurowaldi.pl/
Awatar użytkownika
Boguslawa_Matusiak
Posty: 128
Rejestracja: czw kwie 24, 2008 10:07 am
Lokalizacja: Solec Kujawski
Kontakt:

Re: Dawne Imiona

Post autor: Boguslawa_Matusiak »

Ostatnio nasze "nowe Nabytki Osobowe" o ciekawych imionach to Wawerzyniec i Bonawentura :}
Bogusława Matusiak

http://nasiprzodkowie.url.ph/
Małecki
Posty: 1219
Rejestracja: pt kwie 11, 2008 9:51 am
Lokalizacja: Poniec

Re: Dawne Imiona

Post autor: Małecki »

mieczysław maziarski pisze:Ostatnio natknąłem się na imię Zefir.Wiem,że oznacza delikatny wiatr,ale to było jedyne jakie napotkałem
w trakcie indeksowania kilkuset tysięcy aktów metrykalnych.
Czy ktoś spotkał się z tym imieniem.
Św. Zefiryn miał wspomnienie 26 sierpnia. Może idź tym tropem...
Bartek
Awatar użytkownika
beata bistram
Posty: 1018
Rejestracja: ndz cze 27, 2010 11:28 am
Lokalizacja: Wejherowo, Lübeck

Re: Dawne Imiona

Post autor: beata bistram »

Ja ostatnio w jakims tlumaczeniu mialam imie Pantaleon (pisane w dodatku z malej litery) ! ale znalazlam, ze faktycznie bylo takie imie
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ty_Pantaleon
pozdrawiam Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dawne słowa, nazwy”